Subiect "ensionare" Deschis de lutea la data: 10/13/2008 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ensionare
Scris de: lutea la data: 10/13/2008 4:40am
Gen:
Data nasterii:09.03.1955
Stagiul de cotizare:27ani
Alte date:2,5 ani grupa I si 5 ani absolvire institutul politehnic
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona ?
Re: ensionare
Scris de: la pensie la data: 10/13/2008 6:24am
Presupunand dupa mail ca este cazul unui barbat raspunsul nostru este urmatorul:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in martie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate fie prin legea 226/2006 cu grupa “conditii speciale” fie prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare pentru un stagiu de 2 ani in si 6 luni va da dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet cu 1 an daca locul de munca a fost echivalat cu conditii speciale conform careia aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2019 daca indepliniti si conditia de stagiu complet de cotizare de 34 ani. Daca locul de munca a fost echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de nici o reducere. Pentru a afla cu ce grupa a fost echivalat locul dv de munca va adresati angajatorului unde s-a aflat acel loc de munca.
La pensie anticipata partiala puteti iesi in martie 2015 la varsta de 60 ani deoarece aceasta nu se poate face cu o reducere a varstei standard de pensionare mai mare de 5 ani conform Art. 51 (1) din legea 19/2000 daca in momentul pensionarii aveti stagiul complet de cotizare indeplinit (35 ani sau 34 ani cu reducere pentru grupa de munca). La pensia anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare acesta se ia in calcul numai la pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1