Subiect "Contestatie calcul pensie" Deschis de Neagu Mihaela la data: 10/14/2008 11:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contestatie calcul pensie
Scris de: Neagu Mihaela la data: 10/14/2008 11:03am
Gen: feminin
Data nasterii: 10.11.1953
Stagiul de cotizare: 35 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Consider ca s-a gresit calculul punctajului pensiei ce mi-a fost atribuita in urma deciziei de pensionare. Care sunt pasii legali pe care trebuie sa-i urmez in acest sens? Decizia de pensie este datata 28.08.2008 iar solicitarile de lamuriri pe care le-am transmis celor de la casa de pensii s-au concretizat printr-o cerere de revizuire a a fisei de calcul, procedura pentru care nu mi s-a comunicat un termen de raspuns.

Va multumesc
Re: Contestatie calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/14/2008 2:25pm
Pasii pentru contestarea deciziei de pensionare nu include contestarea la Casa de Pensii
In partea finala a deciziei este dat un termen de adresare la instantele competente.
Instantele competente pentru rezolvarea contestatiilor sunt prevazute in cap 8 al legii 19/2000 in care se precizeaza ca Tribunalele rezolva in prima instanta litigiile prevazute la art.155. Actiunile in tribunale sunt scutite de taxe.
Dar atentie contestarea in instante trebuie probata, nu sunt suficiente cosideratii generale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1