Subiect "calcul pensie" Deschis de olga mihai la data: 10/20/2008 11:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: olga mihai la data: 10/20/2008 11:35am
Gen: Feminin
Data nasterii: 21.03.1953
Stagiul de cotizare:35 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare: Incerc sa completez datele cu venitul pe perioada angajarii, si NU reusesc sa ma loghez/inregistrez.
Mi-am dat adresa de e-mail: olgaoto@yahoo.com, azi 20.10.2008
Cum procedez in continuare?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/21/2008 3:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.

Pentru a intra in program (logare) procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
In pagina de intrare in care vi se cer datele personale la rubrica “data de iesire la pensie “completati data de iesire la pensie la limita de varsta adica iulie 2012. Daca vreti sa va calculati pensia anticipata partiala calculati cu acest program pensia la limita de varsta cu datele pe care le detineti. Dupa aceasta aplicati reducerea care poate fi calculata tot pe site-ul nostru in functie de numarul de luni de anticipare si numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare dat mai sus.
Daca va incurcati la un anumit pas ne comunicati pe acelasi mail unde anume si incercam sa va ajutam.
Re: calcul pensie anticipata partial
Scris de: MORCAN DOINITA la data: 10/29/2008 11:07am
Gen:F
Data nasterii:4 MARTIE 1954
Stagiul de cotizare: 30 ani
Alte date:
Intrebare:vreau sa ma ajutati sa-mi calculez pensia anticipata partial. Va multumesc.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/29/2008 1:55pm
Pentru Morcan Doinita
Nu intelegem ce doriti exact. Ati mai postat o asemenea intrebare pe forum la care v-am raspuns. Daca ati uitat unde ati postat intrebarea repetam raspunsul.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala cu o anticipare maxima de 5 ani adica din noiembrie 2008. Cerand in noiembrie 2008 pensie anticipate partiala aceasta se reduce cu 30%. Daca in prezent lucrati si cereti pensie anticipata partiala cand veti avea stagiu de cotizare peste 30 ani si 4 luni atuci procentul de reducere scade la circa 27 %.
Daca doriti sa calculati valoarea pensiei trebuie sa accesati programul “Calcul pensie” urmarind instructiunile de intrare in program date mai sus. Daca va incurcati transmiteti-ne pe mail detalii si va ajutam. Nu putem sa va calculam noi valoarea pensiei deoarece nu avem datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1