Subiect "depunerea dosarului de pensie" Deschis de radu statte la data: 11/01/2008 4:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunerea dosarului de pensie
Scris de: radu statte la data: 11/01/2008 4:42am
Gen:m
Data nasterii:01.06.45
Stagiul de cotizare:11.5+5
Alte date:
Intrebare:1.-Eu locuiesc permanent in strainatate si ies la pensie la data de 1.11.08. La depunerea dosarului - pentru comunicari/posta -pot sa dau adresa in Romania a unui prieten ? sau trebuie procura - simpla (sau legalizata)?
2.- La depunerea dosarului trebuie/pot sa indic numarul de cont (la Banca Postei) pentru trimeterea pensiei sau clarificarea formei de plata se face dupa iesirea deciziei de pensionare?
Re: depunerea dosarului de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/01/2008 9:50am
Daca aveti domiciliu intr-o tara din UE sau o tara cu care Romania are incheiata o conventie de reciprocitate aveti si posibilitatea sa depuneti dosarul de pensionare in tara de domiciliu la institutia care se ocupa cu pensiile si aceasta initiaza un schimb de corespondente cu Casa Nationala de Pensii din Romania (CNPAS) pentru calculul pensiei si cumularea acestor drepturi cu cele din tara de domiciliu.
Daca optati pentru varianta depunerii dosarului in Romania prin mandatarea unei alte persoane este bine sa accesati Site-ul CNPAS la adresa de mai jos:
http://www.cnpas.org/ Pensionari cu domiciliu in strainatate
Procura trebuie legalizata si poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in tara de domiciliu.
Credem ca este oportun ca numarul de cont sa fie transmis dupa ce se admite dosarul de pensionare si se emite decizia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1