Subiect "Varsta iesire la pensie anticipata" Deschis de Andrei Tone la data: 11/02/2008 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: Andrei Tone la data: 11/02/2008 5:49am
Gen:M
Data nasterii: octombrie 1954
Stagiul de cotizare: 27 ani
Alte date: 17 ani lucrati la grupa a 2-a
Intrebare: Cand pot iesi la pensie anticipat (partial)?
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/02/2008 8:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu intre 16 si 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in aprilie 2016 dar puteti beneficia de aceasta reducere numai daca indepliniti stagiul complet de cotizare de 35 ani. Pentru stagiu de gr II primiti un spor de vechime de 4 ani si 3 luni. Calculul l-am facut cu programul de “Reducerea varstei de pensionare”.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala in octombrie 2014 daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare (la stagiu se adauga si sporul de vechime pentru grupa de munca) cu reducerea pensiei. Aceasta reducere depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data cererii pensiei anticipate partiale. Pentru cei 3 ani si 6 luni de reducere ai varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale. Reducerea pensiei anticipate partiale poate fi calculata pe site-ul nostru accesand “Pensia anticipata partiala”
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: Tone Andrei la data: 11/02/2008 9:04am
Va multumesc pentru raspuns.

Cum pot indeplini stagiul complet de cotizare de 35 ani?
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/02/2008 9:58am
Acum aveti stagiul de cotizare total de 27 ani confirmat de dv plus sporul pentru grupa de munca de 4 ani si 3 luni se insumeaza 31 ani si 3 luni ramanand pana la 35 ani numai 3 ani si 9 luni. Aceasta diferenta poate fi completata cel mai simplu, daca in prezent lucrati, sa continuati lucrul pana la indeplinire. Daca din pacate nu mai puteti lucra exista posibilitatea de completare a stagiului prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru perioada ramasa. Dar aceasta varianta este costisitoare si are o eficienta redusa pe care trebuie sa o analizati. Acest contract se incheie pe o suma egala cu ¼ din salariul mediu brut pe economie care sta la baza bugetului asigurarilor sociale (salariul mediu brut in anul 2008 este 1550 lei iar in 2009 va fi 1865 lei) pentru care se plateste CAS cca 28%.
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: Andrei Tone la data: 11/02/2008 2:43pm
Multumesc pentru raspunsuri
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: verdes cleopatra la data: 11/09/2008 2:03am
Gen:
Data nasterii:8 febr.1953
Stagiul de cotizare: din august 1972 - pana in prezent noiembrie 2008, neintrerup
Alte date: am trei copii majori
Intrebare: am avut functia de secretar dactilograf, acum secretar, lucrez in invatamant la secretariat. Am o nepotica de crescut si as dori sa ies la pensie mai devreme. acum am un salar de 1000 ron. In ce conditii pot iesi la pensie mai repede si cam cu ce pensie?
va multumesc
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/09/2008 1:45pm
Pentru Verdes Cleopatra
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an adica aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2011.
Puteti cere pensie anticipata partiala in prezent avand indeplinita conditia de stagiul complet de cotizare. Pensia este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare. Astfel daca cereti pensie anticipata partiala cand aveti stagiu de cotizare peste 36 ani si 8 luni pensia dv va fi redusa cu cca 4% fata de cea la limita de varsta. Valoarea pensiei nu poate fi apreciata deoarece ea depinde de salariile avute pe toata perioada lucrata. Ea poate fi calculata daca aveti datele necesare cu programul “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala a site-lui nostru.
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: Balea Stefan la data: 11/18/2008 10:41am
Gen:m
Data nasterii:27.06.1949
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:cu grupa a2a
Intrebare:la cati ani pot iesi la pensie,anticipat?
Re: Varsta iesire la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/20/2008 5:51am
Pentru Balea Stefan
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 27 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul lucrat in conditii deosebite intre 26 si 28 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani dar nu puteti beneficia de ea neavand indeplinita si conditia stagiului complet de cotizare. Pentru 27 ani lucrati in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 9 luni. Cumuland sporul de vechime cu stagiul de cotizare rezulta o vechime totala de 33 ani si 9 luni lipsandu-va numai 7 luni pentru a avea stagiul complet de cotizare. Daca ati facut serviciul militar si puteti sa dovediti o perioada care sa va ajute sa completati stagiu de cotizare atunci puteti sa intocmiti dosarul de pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1