Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Popa I. la data: 11/05/2008 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Popa I. la data: 11/05/2008 6:38am
Gen:F
Data nasterii:27/02/58
Stagiul de cotizare:27
Alte date:16 ani in grupa II
Intrebare:la ce varsta pot sa ies la pensie anticipata partiala?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/05/2008 7:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 27 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu de 16 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in 27 august 2014. Pentru a beneficia de aceasta reducere trebuie sa aveti stagiul de cotizare peste 30 ani. La stagiul de cotizare efectiv lucrat mai beneficiati de un spor de vechime de 4 ani pentru stagiul de 16 ani in gr a II a.
Pensia anticipata partiala o puteti cere in 27 februarie 2013 cu aceiasi conditie ca sa aveti stagiul complet de cotizare depasit. Pensia este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare. Pentru cei 3 ani si 6 luni de reducerea a varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1