Subiect "pot iesi la pensie ?" Deschis de codreanu gherghina la data: 11/10/2008 1:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot iesi la pensie ?
Scris de: codreanu gherghina la data: 11/10/2008 1:31pm
Gen:F
Data nasterii:05.07.1957
Stagiul de cotizare:11ani si 5luni
Alte date:numai sunt salariata din 91
Intrebare:pot iesi la vreo pensie cu aceste date?
Tin sa precizez ca am suferit de depresie si diagnostic de schizofrenie dupa 90 dar numai mai am nici un act de internare.
Din calculele de pe site:
1.varsta standard=2017 dar nu am 15ani de cotizatie
2.la anticipat in 2012 dar nu am 40ani de cotizatie
3.anticipat partial in 2012 dar nu am 30ani de cotizatie

Mai ramane pensia de invaliditate dar dintr-un tabel de pe forum tb s am 22ani cotizatie, dar eu ma leg de faptul ca se poate si la jumatatea anilor de cotizatie adica 11ani.
Ce se poate face in afara faptului ca tb sa mai cotize inca 4ani si sa astept 2017?
Daca va mai ajuta am lucrat ca mun.necalificat 1b/2b,tesator,municitor pomicol I/B si II/B(asa scrie pe CM)

Multumesc!
ps:va scrie un nepot caci persoana in cauza nu are acces la aceste informatii.
Re: pot iesi la pensie ?
Scris de: la pensie la data: 11/11/2008 5:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Posibilitatile de pensionare sunt cele amintite de dv pe care le comentam in continuare:
Cea mai avantajoasa varianta ar fi pensia de invaliditate daca medicul expert al Casei de Pensii ii acorda incadrarea in una din categoriile de invaliditate. Pentru aceasta trebuie sa se adreseze cu o cerere Casei Judetene de Pensii facand dovada stagiului lucrat anterior. Ca urmare a acestei cereri este programata sa se prezinte spre examinare la medicul expert. Stagiul de cotizare necesar in functie de varsta este jumatate din 22 ani pe care este posibil sa-l indeplineasca. Am spus ca este posibil deoarece din informatiile dv am inteles ca a lucrat ca muncitor pomicol. Aceasta perioada daca nu a fost lucrata cu contract de munca este necesar sa se prezinte la Casa de Pensii cu carnetul de munca pentru a certifica stagiul lucrat in agricultura.
Daca nu poate obtine pensie de invaliditate ramane varianta pensiei la limita de varsta in iulie 2017 daca pana atunci completeaza stagiul de cotizare pana la stagiul minim de 15 ani. Aceasta completare daca nu o poate face prin angajare se poate face prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii. Dupa incheierea acestui contract se plateste CAS la nivelul contributiei totale din perioada respectiva (angajator si angajat) la o suma asigurata de o patrime din salariul mediu brut pe tara luat in calcul pentru bugetul asigurarilor sociale anuale.
Ex : in decembrie 2008 se plateste 28% din 1550/4 adica 109 lei iar in 2009 daca nu se modifica CAS-ul total contributia lunara va fi de 28% din 1865/4 adica 131 lei . Atat CAS-ul total cat si salariul mediu brut pot fi modificate anual.
Re: pot iesi la pensie ?
Scris de: codreanu gherghina la data: 11/11/2008 7:51pm
la pensie :

Cea mai avantajoasa varianta ar fi pensia de invaliditate daca medicul expert al Casei de Pensii ii acorda incadrarea in una din categoriile de invaliditate. Pentru aceasta trebuie sa se adreseze cu o cerere Casei Judetene de Pensii facand dovada stagiului lucrat anterior. Ca urmare a acestei cereri este programata sa se prezinte spre examinare la medicul expert. Stagiul de cotizare necesar in functie de varsta este jumatate din 22 ani pe care este posibil sa-l indeplineasca. Am spus ca este posibil deoarece din informatiile dv am inteles ca a lucrat ca muncitor pomicol. Aceasta perioada daca nu a fost lucrata cu contract de munca este necesar sa se prezinte la Casa de Pensii cu carnetul de munca pentru a certifica stagiul lucrat in agricultura.
.

Multumesc pentru raspuns!
Va rog sa imi spuneti:
1.Examinarea la medicul expert nu tb sa fie intarita cu hartii de internare.La persoana in cauza nu este vorba de invaliditate fizica ci psihica.Si pentru aceste lucruri tb diagnostic...adica internare.
(v-am spus ca numai are nicio hartie de la vechea internare la spitalul nr.9 din Buc.)Gresesc?
Altfel spus nu tb sa umblu cu ea la un spital pt a i se face analize si investigatii, si apoi dupa ce are ceva la mana sa se duca la medicul expert?
Eu sincer nu cunosc incadrarile la grade de munca insa cred ca numai la gradul3 se poate si fara hartii.
2.Vechimea este data de toate inregistrarile din Cartea de Munca...si acolo scria de munictor pomicol...deci asta nu inseamna ca a fost angajata cu contract de munca?
Re: pot iesi la pensie ?
Scris de: la pensie la data: 11/12/2008 5:57am
Noi analizam situatiile conform cu prevederile legislatiei si nu putem sa precizam rezolvarile in toate cazurile particulare.
Este evident ca era mai bine daca aveati acte din care sa rezulte istoricul bolii dar daca nu le aveti trebuie sa incepeti cum am spus noi. Medicul expert nu face incadrarea de la prima vizita ci stabileste un program de recuperare si numai daca in intervalul stabilit si tratamentul urmat nu s-a reusit recuperarea capacitatii de munca stabileste incadrarea intr-o categorie de invaliditate si propune pensionarea.
In privinta vechimii ca muncitor pomicol si noi presupunem ca a lucrat cu contract de munca daca a avut carnet de munca dar sugeram ca daca se recurge la varianta contractului de asigurare sociala perioada acestui contract sa fie facuta prin consultarea carnetului de munca de catre cei de la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1