Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de lupescu la data: 11/20/2008 2:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: lupescu la data: 11/20/2008 2:46am
Gen:feminin
Data nasterii:17.05.1954
Stagiul de cotizare:29ani si 2 luni
Alte date:facultate la zi
Intrebare:ce acte sunt necesare pentru pensionarea anticipata partiala si cand pot beneficia de ea?
Multumesc.
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/20/2008 4:00pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani adica in 17 februarie 2009 cu conditia ca atunci sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 29 ani si 6 luni.
Pensia anticipata partiala este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Stagiul asimilat pentru studii universitare nu se ia in calcul la pensia anticipata partiala.
Daca sunteti angajata obligatia intocmirii dosarului de pensionare revine angajatorului, dv trebuie sa depuneti cererea
Dosarul trebuie sa contina in principal urmatoarele:
-Cerere
-Carnet de munca( copie si original)
-Adeverinte cu sporurile avute si care nu sunt trecute in cartea de munca
-Adeverinte cu conditiile de munca daca acestea nu au fost trecute in carnetul de munca
-Adeverinta ce certifica anumite stagii lucrate si netrecute in carnetul de munca
-Adeverinta din care sa rezulte incetarea activitatii
Incetarea activitatii este bine sa o faceti dupa ce sunteti convisa ca a fost primit dosarul.
Puteti sa va informati despre continutul dosarului pe site-ul CNPAS sau CJP
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1