Subiect "retineri cas" Deschis de gica pana la data: 04/23/2008 11:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
retineri cas
Scris de: gica pana la data: 04/23/2008 11:11am
Voi fi beneficiarul unei sume de bani care provine din plata unor salarii compensatorii in numar de N salarii. Pentru aceasta suma se retine si contributia pentru asig. sociale si pentru sanata,si in ce procent?.Cit timp voi fi considerat ca am platit cas si sanatate, si cum pot demonstra acest lucru?
Va multumesc,
Cu respect.
Re: retineri cas
Scris de: la pensie la data: 04/23/2008 12:04pm
Pentru salariile compensatorii se plateste CAS 9,5 % cat reprezinta cota de contributie individuala. Sumele platite sunt suportate din bugetul asigurarilor de somaj. Cum CAS-ul platit cumulat de asigurat si angajator pe perioada lucrata este de 29 % sumele care se valorifica la pensie din salariile compensatorii sunt in proportie de 0,3276 (9,5/29). Numarul de luni pentru care aveti platit CAS-ul din salariile compensatorii este N luni si trebuie sa fie consemnat in decizia de acordarea acestora sau sunt consemnate in cartea de munca de catre Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortelor de Munca care administreaza bugetul asigurarilor de somaj. Nu trebuie sa demonstrati sumele platite ca CAS deoarece acestea sunt tinute acum in evidenta electronica a Casei Judetene de Pensii de care apartineti.
Referitor la legislatia asigurarilor de sanatate nu am studiat-o dar presupunem ca este asemanatoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1