Subiect "calcul pensie..." Deschis de mustareata dinu la data: 07/01/2013 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie...
Scris de: mustareata dinu la data: 07/01/2013 6:21am
Gen:M
Data nasterii:06-06-1956
Stagiul de cotizare:38 ani si 10 luni,in grupa a ll-a si in grupa de conditii deosebite...
Alte date:armata: februarue 1976-iunie 1977
Intrebare:am incercat sa inteleg modalitatea de calcul din site-ul d-voastra.
cu toate ca, in desfasuratorul dosarului meu de pensionare(de la angajator)am rubrica de spor vechime,pana in anul 1992 am trecut 0, dupa care apar sume trecute...
in alta ordine de idei,nu stiu exact ce trebiue sa trec la procentaj sporuri ...
trebuie sa fac un cumul de procente pe toate sporurile sau numai anumite sporuri...
am trecut de exemplu spor conditii periculoase o suma fixa (fara procent)care fluctueaza functie de tarifar...
as vrea sa-mi spuneti, daca se pot gasi experti pentru calcularea pensiei functie de dosar si de datele date de casa pensiei?
se poate obtine situatia contributiei de la casa pensiei dupa 2001?
as vrea sa pot sti cam care este suma (aproximativa)inainte de aparitia deciziei de pensionare.in speranta ca ma puteti ajuta , va multumesc anticipat...
Re: calcul pensie...
Scris de: la pensie la data: 07/01/2013 9:10am
Daca vreti sa va calculati pensia contra cost gasiti pe internet pe cei care fac aceste calcule.
Noi am postat pe site un program de calcul si daca doriti sa va calculati pensia cu acesta o puteti face cu unul din cele 5 programe deschise in care trebuie sa introduceti corect datele dv. Noi va putem ajuta in utilizarea corecta a programului.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Pentru inceput va putem da urmatoarele sfaturi
1 In perioada in care aveti mai multe sporuri adunatile separat pe cele in % si separate cele in suma fixa si sumele le introduceti in cele doua coloane “%” si “suma fixa”.
2 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 nu-l introduceti pe cel primit de la angajator ci pe cel calculat asa cum indicam noi. La determinarea sporului de vechime aveti in vedere si perioada stagiului militar.
3 Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 puteti obtine sumele pentru care s-a platit CAS si care se introduc in program cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
Daca aveti dificultati in utilizarea programului reveniti si va vom ajuta.
Re: calcul pensie...
Scris de: mustareata la data: 09/26/2013 6:50pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul pensie...
Scris de: dinu la data: 09/26/2013 7:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:test
Re: calcul pensie...
Scris de: mustareata la data: 09/26/2013 7:42pm
Gen:M
Data nasterii:06-06-1956
Stagiul de cotizare:39 ani in gr 2a
Alte date:
Intrebare:am incercat sa va trimit un mesaj mai detaliat cu lamuriri cum trebuie sa completez datele din calcul pensie si mi-a afisat mesaj vid,,,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1