Subiect "stagiu minim de cotizare" Deschis de Raluca la data: 07/04/2013 2:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu minim de cotizare
Scris de: Raluca la data: 07/04/2013 2:39am
Gen:feminin
Data nasterii:21/09/1979
Stagiul de cotizare:nu stiu clar
Alte date:
Intrebare:as dori sa aflu si eu cum imi calculez data la care se implineste stagiul minim de cotizare? ce anume iau in considerare? am 34 ani, am facut facultate, am fost in ingrijire copil, sunt salariata de 11 ani....vreau sa imi calculez data viitoare cand se implineste stagiul minim de cotizare la stat.Multumesc
Re: stagiu minim de cotizare
Scris de: la pensie la data: 07/04/2013 7:06am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 septembrie 2042 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Este foarte probabil ca pana la iesirea dv la pensie pentru limita de varsta cand se ia in calcul stagiul minim de cotizare legislatia sa fie modificata si sa se modifice si stagiul minim de cotizare.
Perioadele care se iau in calculul stagiului minim de cotizare conform actualei legi a pensiilor, in cazul dv sunt :
- Perioada lucrata cu contract de munca.
- Perioada studiilor universitare daca acestea au fost urmate la zi si au fost absolvite
- Perioada de ingrijire copil daca aceasta a fost dupa 01 ianuarie 2006, a fost pana la varsta de 2 ani a copilului si ati primit indemnizatie pe aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1