Subiect "intrebare" Deschis de Vasilescu Adriana la data: 07/07/2013 2:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Vasilescu Adriana la data: 07/07/2013 2:35am
Gen:f
Data nasterii:26.08.1954
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:in momentul cand imi depun dosarul de pensie, trebuie sa-mi inchid contractele de munca la firmele la care colaborez ? ce trebuie sa fac?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 07/08/2013 5:16am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 26 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Incetarea de drept a contractului de munca este reglementata prin art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011
Acest articol da dreptul angajatorului sa declare incetarea de drept a contractului de munca cand dv impliniti varsta standard de pensionare, 59 ani si 7 luni, adica in 26 iunie 2014
Daca cereti pensie pentru limita de varsta nu trebuie sa incetati activitatea prin desfacerea contractelor de munca si puteti lucra in continuare (daca angajatorul va desface contractul de munca) insa legal angajatorul ar trebui sa va incheie un alt contract dupa 26 iunie 2014
Daca cereti pensie anticipata puteti lucra in continuare pana la primirea deciziei de pensionare dupa care trebuie sa incetati activitatea prin desfacerea contractelor de munca atat la firma de baza cat si la celelalte unde lucrati cu timp partial. Pensia anticipata vi se plateste numai din data in care ati depus la Casa de pensii dovada (dovezile) de incetarea activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1