Subiect "indicele de corectie" Deschis de silvia la data: 07/07/2013 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indicele de corectie
Scris de: silvia la data: 07/07/2013 4:55am
Gen:f
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Unei persoane-eu- care iese la pensie anticipata partiala(absolvent de invatamant superior) in acest an i se aplica indicele de corectie(art.170din legea pensiilor)? Daca da, la atingerea varstei legale de pensionare,cand se iau in considerare si perioadele asimilate si dispare penalizarea, ce se intampla cu acest indice de corectie aplicat?
Multumesc!
Re: indicele de corectie
Scris de: la pensie la data: 07/08/2013 5:46am
In art 170 din legea pensiilor modificat prin OUG 1/2013 se prevede “ Indicele de corecţie se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.”
In consecinta noi credem ca la calculul pensiei dv pentru limita de varsta care urmeaza pensiei anticipate partiale nu se va mai aplica acest indice de corectie.
Re: indicele de corectie
Scris de: Petrini la data: 07/08/2013 7:21am
la pensie :
In art 170 din legea pensiilor modificat prin OUG 1/2013 se prevede “ Indicele de corecţie se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.”
In consecinta noi credem ca la calculul pensiei dv pentru limita de varsta care urmeaza pensiei anticipate partiale nu se va mai aplica acest indice de corectie.


In concluzie, punctajul pentru perioadele asimiliate nu va fi majorat cu indicele de corectie????? Nu se poate! Nu-i corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1