Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de mihali vasile la data: 07/12/2013 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: mihali vasile la data: 07/12/2013 12:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:as dori sa va intreb in legatura cu o pensie de invaliditate:este pensionar din anul200 si acum in februarie aprimit majorarea avand 570 lei in martie a primit fara majorare 530 leiiar in aprilie aprimit suma de 770 lei mentionez ca este in grd.2 pe ce lege s-a facut aceasta majorare?
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/15/2013 2:02am
Putem sa va dam explicatii decat pentru situatia lunilor februarie si martiedar si pentru acestea numai partial si anume :
- In luna februarie s-a aplicat majorarea valorii punctului dr pensie de la 738,20 lei la 762,10 lei. Aceasta majorare s-a facut conform legii prin care s-a aprobat bugetul asigurarilor sociale de stat pe anul 2013.
Deoarece aceasta lege a fost aprobata tarziu majorarea s-a facut incepand cu luna februarie 2013 si in aceasta luna s-a platit si restanta din luna ianuarie 2013.
- In luna martie nu a primit pensia nemajorata ci majorata fata de ianuarie insa a fost mai mica decat cea din februarie pentruca asa cun v-am spus mai sus in februarie a primit si restanta din ianuarie.
Dar asa cum am precizat mai sus aceasta crestere a valorii punctului de pensie nu explica diferentele precizate de dv
In ceiace priveste majorarea din aprilie nu cunoastem motivul insa presupunem ca a avut anumite drepturi care nu au fost platite anterior. Pentru aceasta majorare trebuia sa primesca o decizie de la Casa de pensii.
Daca vreti sa o lamuriti ambele aspecte cereti informatii la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1