Subiect "decizia de pensionare" Deschis de constantin romila la data: 08/01/2013 3:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizia de pensionare
Scris de: constantin romila la data: 08/01/2013 3:38pm
Gen:m
Data nasterii:17-05-1953
Stagiul de cotizare:37ani,5luni si 6zile
Alte date:
Intrebare:va rog frunos sa imi raspundeti daca eu am primit decizia de pensionare si nu am facut nota de lichidare de la societatea unde activezi in continuare ,decizia de pensionare mai este valabila , dosarul pot sa l ridic de la casa de pensii va multumesc
Re: decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/07/2013 1:31am
Nu ati precizat ce fel de pensie ati obtinut. Noi presupunem, pensie anticipata partiala.
In cazul dv legea pensiilor prevede :
Cererea de pensionare (inclusiv dosarul) poate fi retrasa numai pana la emiterea deciziei de pensionare.
Pensia anticipata partiala s-a acordat de la data depunerii cererii de pensionare. Daca ati lucrat in continuare si mai lucrati, pana la depunerea dovezii de incetare a activitatii pensia este considerata suspendata.
Daca intrerupeti activitatea si doriti sa primiti pensia depuneti dovada intreruperii activitatii si pensia este pusa in plata conform deciziei primite, fara a fi recalculata.
Introducerea in calculul pensiei a perioadei lucrate dupa depunerea cererii pentru pensie anticipta partiala se va face la varsta standard de pensionare de 65 ani cand pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Ne cerem iertare pentru raspunsul intarziat
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1