Subiect "asimilarea grupelor de munca" Deschis de baican constantin la data: 08/03/2013 4:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
asimilarea grupelor de munca
Scris de: baican constantin la data: 08/03/2013 4:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am urmatoarea intrebare: Daca o persoana are 20 de ani si 4 luni de grupa Ia, pentru care detine adeverinta tip anexa 14 din normele de aplicare a legii 263/2010, (deci i se valorifica la conditii deosebite pentru reducerea varstei) si mai are si 2 ani si 7 luni de grupa a IIa la o alta societate, pentru care deasemenea detine adeverinta tip anexa 14,cei 2 ani si 7 luni se aduna cu cei 20 de ani si 4 luni,rezultand un total de 22 de ani si 11 luni si beneficieaza de o reducere de 5 ani?
Multumesc!
Re: asimilarea grupelor de munca
Scris de: la pensie la data: 08/08/2013 1:34am
Rationamentul dv este corect daca cele doua stagii au fost lucrate in procent de 100 % in grupele respective de munca..
Pentru stagiile in grupele de munca pensionarii beneficiaza de urmatoarele :
- Un spor de vechime de 6 luni pe an, complet, pentru stagiile in grupa I de munca si 3 luni pe an, complet, pentru stagiile in grupa II de munca. Deci pentru stagiile nominalizate primiti un stagiu de cotizare suplimentar de 10 ani si 6 luni.
- Reducerea varstei de pensionare cu 3 luni pe an pentru stagiile (cumulate) in conditii deosebite. In cazul dv stagiile de cotizare in gr I si II au fost assimilate cu conditii deosebite si pentru un stagiu cumulat de 22 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani.
- Majorarea cu 50 % a punctajelor lunare pe perioada stagiului de gr I si cu 25 % pe perioada stagiului de gr II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1