Subiect "trecerea la pensia limita de varsta" Deschis de Doru la data: 09/02/2013 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecerea la pensia limita de varsta
Scris de: Doru la data: 09/02/2013 1:46am
Gen:M
Data nasterii:04.06.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere , am dreptul la pensie pentru limita de varsta , fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 22 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 16 ani si 5 luni.
Pentru stagiile de ;
- 3 ani lucrati in Alte conditii de munca ;
- 8 ani si 3 luni lucrati in Conditii speciale ;
- 3 ani si 7 luni lucrati in Conditii deosebite , beneficiez de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala militara si realizez un Stagiu total de 27 ani si 4 luni .
Deci avand , Stagiul complet de cotizare depasit , am dreptul la pensie pentru limita de varsta .
Pentru stagiile de
- 3 ani lucrati in Alte conditii de munca ,
- 8 ani si 3 luni lucrati in Conditii speciale , beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si am dreptul la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 50 ani si 11 luni adica din 04.05.2011 .
Cu sprijinul si indrumarea d-vs am constatat acesta.
DAR am indentificat inca un an lucrat in ALTE CONDIITII totalul este -4 ani; CONDITII SPECIALE -8ani 3luni; CONDITII DEOSEBITE -2ani 7luni.
In acesta situatie oare am drepul la PLvarsta incepand cu 04.11.2010 conform L119/2010 ? "Total puncte" se imparte la 20 ? Multumesc .
Re: trecerea la pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/03/2013 2:30am
Aveti dreptate.
Pensia dv de invaliditate trebuia sa se transforme in pensie pentru limita de varsta conform art 2 alin (3) din legea 119/2010 si sa se calculeze punctajul mediu al pensiei conform legii pensiilor 19/2000 cu stagiul complet de cotizare de 20 ani conform art 5 alin (2) din legea 119/2010 indiferent de stagiile in grupele de munca.
Aceasta transformare trebuia sa se faca incepand cu data intrarii in vigoare a legii 119/2010 adica in luna iulie 2010 insa in acea perioada a existat o mare brambureala privind recalcularea pensiilor militare conform legii 19/2000 (care continua si astazi) .
Re: trecerea la pensia limita de varsta
Scris de: Doru la data: 09/03/2013 3:10am
Deja sunt 2 luni de cand am cerut trecerea la PLvarsta .
Mi-e clar ca nu imi rezolva "problema" in termen rezonabil si
nici in cadrul legii 119.Daca imi angajez un avocat priceput si-i chem in instanta oare am sanse sa-mi capat drepturile cuvenite ?
Re: trecerea la pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/03/2013 7:05am
Sfatul nostru este sa mai aveti rabdare pentruca de regula se depaseste termenul legal de 45 de zile
In plus trebuie sa mai parcurgeti un pas inainte de deschiderea unei actiuni in justitie adica sa faceti o contestatie la comisia de contestatii care functioneaza in cadrul Ministerului Apararii Nationale.
Aceasta contestatie se recomanda sa o faceti dupa primirea deciziei (de transformare a pensiei) daca aveti un motiv mai important decat depasirea termenului legal.
Re: trecerea la pensia limita de varsta
Scris de: Doru la data: 09/03/2013 9:07am
Multumesc.Asa o sa fac .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1