Subiect "varsta pensionare" Deschis de mihai la data: 09/02/2013 11:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: mihai la data: 09/02/2013 11:12am
Gen:m
Data nasterii:7-02-1955
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:9 ani grupa I
Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie anticipat
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/03/2013 7:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de cotizare de 9 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare otal de 43 ani si 6 luni.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 9 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 07 august 2015.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 9 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 07 august 2018
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 07 februarie 2015
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1