Subiect "varsta de pensionare" Deschis de ion la data: 09/02/2013 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: ion la data: 09/02/2013 11:14am
Gen:m
Data nasterii:01-10-1961
Stagiul de cotizare:30
Alte date:28 ani gr I
Intrebare:intrebarea mea este daca pot depune dosarul de pensie, si daca pot iesi la pensie la 50 ani
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/03/2013 8:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 octombrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de cotizare de 28 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 14 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 44 ani.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 28 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu maxim 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in 01 octombrie 2013.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 28 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 01 aprilie 2020
Puteti sa va pensionati sub varsta de 52 ani numai daca ati lucrat in minerit in subteran sau in zonele I si II de expunere la radiatii nucleare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1