Subiect "pansie cumulata din doua tari ?" Deschis de PARVANESCU MARIA la data: 09/02/2013 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pansie cumulata din doua tari ?
Scris de: PARVANESCU MARIA la data: 09/02/2013 11:53am
Gen:F
Data nasterii:10/05/1953
Stagiul de cotizare:5 ANI FACULTATE ZI, PLUS 13ANI SI 9 LUNI LUCRATI IN TARA DUPA CATE 22 ANI LUCRATI SI COTIZATI IN FRANTA
Alte date:
Intrebare:IN CAZUL IN CARE EXISTA INTELEGERI BILATERALE INTRE FRANTA SI ROMANIA CA MEMBRE U E , PERIOADA MINIMA DE COTIZARE DE 13 ANI SI 10 TREBUIE RASPECTATA , SI DACA DA, CEI 5 ANI DE STUDII LA ZI CONFIRMATI DE O DIPLOMA NU SE POT ADAUGA LA PERIOADA MEA REALA LUCRATA IN INSTITUTIA DE REPARTITIE (DUPA LEGILE ROMANIEI SI NETINAND SEAMA DE CELE ALE UE DUPA CUM AMINTEAM MAI SUS MI AR LIPSI O LUNA !
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR
Re: pansie cumulata din doua tari ?
Scris de: la pensie la data: 09/03/2013 8:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 10 octombrie 2012, de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 10 luni.
Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale cu toate tarile Uniunii Europene. Prin aceste acorduri se recunosc reciproc stagiile de cotizare lucrate in celalalt stat, in vederea deschiderii dreptului la pensie.
In cazul dv asa cum ati intuit in Romania nu trebuie sa mai faceti dovada stagiului de cotizare din Franta pentruca la stagiul minim de cotizare se ia in calcul si stagiul asimilat pentru studii universitare la zi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1