Subiect "Calcul pensie" Deschis de Rogojinaru Gheorghe la data: 09/10/2013 2:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Rogojinaru Gheorghe la data: 09/10/2013 2:35am
Gen: masculin
Data nasterii:12.05.1963
Stagiul de cotizare: 31 de ani Grupa a doua
Alte date:Stagiu militar
Intrebare: Se poate iesi la pensie anticipat? Cumse calculeaza?
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/11/2013 1:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 mai 2028, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 31 ani in gr II de munca (probabil 0 perioada dupa aprilie 2001 in conditii deosebite) beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul mi,itar si realizati un stagiu total de cotizare de peste 40 ani.
Pentru stagiul de 31 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite si conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 12 mai 2021.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 60 ani deoarece anticiparea nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Modul de calcul al punctajului pensiei este destul de complex. Pe site-ul nostrum gasiti unele explicatii la “Baza de calcul a punctajului pensiei” la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1