Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de buda lucian la data: 09/16/2013 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: buda lucian la data: 09/16/2013 3:41am
Gen:B
Data nasterii:18/12/1958
Stagiul de cotizare:34 ani,6 luni
Alte date:stagiu militar 1an,4 luni, somaj 9 luni
Intrebare:-stiu ca nu pot sa ma pensionez in conditiile actuale, intrebarea mea se refera la altceva:-daca, sa zicem, maine raman fara loc de munca,in cei 5 ani pana la indeplinirea conditiei de pensionare anticipata, ce e mai bine sa fac(sa platesc in continuare CAS sau nu) si in ce fel ma afecteaza(pecuniar)daca depun sau nu(CAS), avand in vedere ca salariul meu actual este destul de maricel, iar daca m-as angaja, sa zicem ca as putea face asta cu salariul minim/ec sau deloc;-cu speranta ca m-am facut inteles, va multumesc anticipat pt sfat!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/22/2013 1:05pm
Am inteles ce doriti sa intrebati.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 18 decembrie 2023, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Avand stagiul de cotizare peste 35 ani (luand in calcul stagiul asimilat pentru perioada de somaj) aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 45 % la varsta de 60 ani adica in 18 decembrie 2018 fara a mai avea nevoie de completarea stagiului de cotizare.
Incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii cu plata unei contributii lunare la orice nivel pana la varsta de 65 ani are eficienta economica la cresterea pensiei mai mica decat ati depune acesti bani intr-un depozit bancar.
Speram si noi ca ati inteles sfatul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1