Subiect "Dosar pensie" Deschis de Dima Sergiu la data: 09/16/2013 2:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dosar pensie
Scris de: Dima Sergiu la data: 09/16/2013 2:20pm
Gen: B
Data nasterii: 04.07.1940
Stagiul de cotizare: 21 ani
Alte date:
In anul 1980 an plecat din tara, stabilindu-ma in strainatate. Intrucat am cotizat 21 ani la sistemul de pensii din Romania, doresc sa primesc drepturile ce mi se cuvin in conformitate cu cotizatiile retinute pe perioada in care am lucrat. Mentionez ca am studii superioare (facultate-4 ani si studii postuniversitare-2 ani), am stagiul militar satisfacut si am lucrat in comertul exterior.
Intrebare:
As dori sa stiu care sunt documentele necesare in cazul meu, in vederea intocmirii dosarului de pensie si depunerea acestuia la Casa de Pensii pentru primirea pensiei cuvenite. Va multumesc si astept raspunsul Dvs.
Re: Dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 09/22/2013 2:26pm
Nu ati precizat in ce tara v-ati stabilit, pentruca dreptul la pensie pentru perioada lurata in Romania il au numai cei care s-au stabilit in o tara din Uniunea Europeana sau o alta tara cu care Romania are incheiat accord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
Pentru informatii suplimentare privind procedurile necesare pentru a beneficia de acest drept le gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- Acorduri bilaterale.
- Relatii europene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1