Subiect "pensie militara" Deschis de Aurel Narcis la data: 09/17/2013 1:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: Aurel Narcis la data: 09/17/2013 1:39pm
Gen:masculin
Data nasterii:07/07/1969
Stagiul de cotizare: 23 ani 6 luni din care 15 ani 3 luni civil iar ca militar 1 an 4 luni armata si 6 ani 11 luni pana in prezent ca subofiter operativ in jandarmerie
Alte date:2 ani 6 luni -grupa I de munca 100% / 5 ani 4 luni-grupa II de munca 100 % ca civil/ mentionez ca in unitatea militara in care activez e unitate speciala si suntem incadrati la acea grupa de munca in care dupa cate am inteles se da an la an (nu stiu titulatura exacta)
Intrebare: intrebarea mea este dupa legile actuale si tanand cont ca la 55 de ani te scoate la pensie automat sistemul ,beneficiez de pensie militara sau ma rog de toate drepturile care ar trebui sa le am? mentionez ca la intrarea in sistemul militar aveam 37 ani si 3 luni./va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 09/23/2013 4:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 07 aprilie 2029, la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 9 luni daca atunci aveti acelasi statut de cadru militar.
Pentru un calcul mai simplu am presupus ca aveti 7 ani lucrati in jandarmerie (stagiu pe care il veti avea peste 1 luna).
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele I si II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare
Pentru stagiul de cotizare lucrat in jandarmerie de 7 ani in grupa de munca “alte conditii” beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu sporul de vechime pentru stagiile in gr II si stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 10 luni din care in specialitate 15 ani si 4 luni
In privinta stagiului de cotizare problema dv este realizarea stagiului minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 9 luni fara de care nu puteti obtine nici pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni si nici reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca .
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele I si II de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an
Pentru stagiul de cotizare lucrat in jandarmerie de 7 ani in grupa de munca “alte conditii” de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni
Cele doua reduceri ale varstei de pesionare se cumuleaza si beneficiati de ele la varsta de 55 ani si 3 luni adica in 07 octombrie 2024 in conditiile realizarii stagiului minim de cotizare in specialitate si daca atunci aveti acelasi statut de cadru militar
Daca lucrati in continuare in grupa alte conditii pentru fiecare an lucrat vi se acorda spor de vechime 1 an si reducerea varstei de pensionare cu 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani si 9 luni adica in 07 aprilie 2021 atunci avand deposit stagiului minim de cotizare in specialitate(29 ani si 10 luni) si daca atunci aveti acelasi statut de cadru militar
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1