Subiect "pensii" Deschis de rita la data: 09/18/2013 3:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: rita la data: 09/18/2013 3:36am
Gen:f
Data nasterii:1956 noi
Stagiul de cotizare:33 ani si 2 luni
Alte date:decizie pensie :mai 2013
Intrebare:1) Se indexeaza si pensia nepusa in plata?
2) Se poate cere anularea deciziei de pensie,pentru a se adauga si lunile lucrate pentru scaderea nr. de luni ramase?
3) Ce se poate face ca in lege, la calcularea diminuarii (0.75%/luna ) sa se introduca si nr. lunilor lucrate peste stagiu complet de cotizare?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 09/23/2013 5:54am
1. Calculul pensiei platite pe o anumita luna se face inmultind punctajul mediu anual al pensiei cu valoarea punctului de pensie din acea luna.
Deci daca pe o anumita perioada pensia anticipata partiala este suspendata si in acea perioada creste valoarea punctului de pensie cand va fi pusa in plata pensia aceasta va fi calculata cu valoarea punctului de pensie din luna in care a fost pusa in plata.
2 Cererea de pensionare poate fi retrasa numai inaintea emiterii deciziei de pensionare.
3 Trebuie ca guvernul sa o emita o ordonanta de urgenta cu modificarea legii pensiilor iar parlamentul sa emita o lege care sa aprobe aceasta OU.
Ne indoim ca guvernul va emite o asemenea OU care ar creste platile din Bugetul asigurarilor sociale in situatia actuala de deficit financiar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1