Subiect "data depunere acte pensie" Deschis de rodica la data: 06/02/2008 4:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data depunere acte pensie
Scris de: rodica la data: 06/02/2008 4:45pm
Gen:fem
Data nasterii:august 50
Stagiul de cotizare:1974-1991
Alte date:1969-1974 facultate
Intrebare:daca ar trebui sa ies la pensie in ianuarie 2008, nu pot depune actele si cererea ptr. pensionare mai devreme, in octombrie spre ex. ?
Re: data depunere acte pensie
Scris de: la pensie la data: 06/03/2008 2:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a varstei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si stagiul minim de cotizare de 12 ani. Calculul l-am facut cu programul de “Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Data depunerii dosarului de pensionare la limita de varsta la Casa de Pensii este stabilit prin lege sa se faca dupa implinirea varstei standard de pensionare. Asemenea detalii privind admiterea dosarului inainte de aceasta data sunt stabilite prin normele de aplicare a legii pe care noi nu le avem dar teoretic presupunem ca nu este posibila pentru a nu crea posibilitatea unor cereri de recalculare pentru modificari ulterioare aparute de la data depunerii anterioare a dosarului.
Re: data depunere acte pensie
Scris de: rodica la data: 06/09/2008 4:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc, dar nu pot face cerere anticipat sa ies la pensie inainte, sau apoi e greu de recalculat?,
sau ,ca varianta, nu poate depune in locul meu si se ocupa de tot cineva caruia ii dau procura?
Re: data depunere acte pensie
Scris de: la pensie la data: 06/10/2008 1:09am
Credem ca am fost suficient de clari in raspunsul anterior.
Repetam Casa de Pensii nu primeste dosarul de pensie inainte de data cand indepliniti conditiile de pensionare. Implinirea varstei standard de pensionare fiind conditie de pensionare rezulta clar ca dosarul trebuie depus dupa ce aveti varsta standard de pensionare. La intrebarea insistenta a dv nu putem inventa motive care ar apara procedurile Caselor de Pensii cu care nu avem nimic comun decat domeniul de care ne ocupam .
Daca dv din anumite motive pe care nu vreti sa le spuneti nu puteti sa va prezentai la Casa de Pensii cu dosarul de pensionare puteti mandata o alta persoana prin procura legala sa va predea dosarul de pensie si chiar sa ridice pensia in locul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1