Subiect "INTRODUCERE SPORURI SI PRIME" Deschis de ELENA SPINEANU la data: 10/20/2020 4:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
INTRODUCERE SPORURI SI PRIME
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 10/20/2020 4:46am
Gen:M
Data nasterii:03.03.1943
Stagiul de cotizare:43 ani, 5 luni, 22 zile
Alte date: punctaj mediu anual 3,99515
Intrebare:Buna ziua,doresc sa optez pentru pensia de urmas . In momentul recalacularii pensiei(2010)nu am depus adeverinte cu sporuri si prime. Cum sa recalculez pensia? Multumesc
Re: INTRODUCERE SPORURI SI PRIME
Scris de: GicaH la data: 10/21/2020 4:55am
ELENA SPINEANU :
Gen:M
Data nasterii:03.03.1943
Stagiul de cotizare:43 ani, 5 luni, 22 zile
Alte date: punctaj mediu anual 3,99515
Intrebare:Buna ziua,doresc sa optez pentru pensia de urmas . In momentul recalacularii pensiei(2010)nu am depus adeverinte cu sporuri si prime. Cum sa recalculez pensia? Multumesc



Adeverințele respective le puteți depune, dar se vor lua în calcul doar după punerea în aplicare a noii legi a pensiilor, după 1 septembrie 2021, dacă nu se va modifica, sau sa dați în judecata CJP și sa obțineți o hotărâre definitiva in instanta.
Re: INTRODUCERE SPORURI SI PRIME
Scris de: la pensie la data: 10/24/2020 9:34am
Informatiile date sunt neclare si pentru a va raspunde la intrebare trebuie sa facem presupuneri.
Astfel raspunsul nostru a fost facut facand urmatoarele presupuneri :
- Doriti sa optati pentru pensie de urmas dupa domnul Ulm
- Doriti sa verificam datele introduse de dv in programul de calcul deschis pe numele Spineanu Ulm
- Doriti indrumari privind modul de introducere a sporurilor si primelor de pe adeverinte in acest program.

Verificand datele introduse in programul deschis pe numele Spineanu Ulm avem urmatoarele observatii :
1 In rubrica " Punctaj decizie pensie anterioara" ati introdus gresit punctajul mentionat mai sus fara sa cititi recomandarile noastre. In aceasta caseta se introdce suma punctajelor anuale din o anumita decizie anterioara daca vreti sa calculati un punctaj suplimentar pe o alta perioada necuprisa in acea decizie. In cazul acesta nu mai introduceti in program date din perioada calculata in prima decizie.
Corect in cazul dv este sa lasati punctaj " 0" in aceasta caseta pentruca introduceti date suplimentare in perioada calculata in prima decizie.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1972 - iulie 1977 3 %
Intre august 1977 - iulie 1982 5 %
Intre august 1982 - august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 - iulie 1987 9 %
Intre august 1987 - martie 1992 12 %
Daca in aceasta perioada a avut si alte sporuri cu caracter permanent in % le introduceti cumulate
3 Dupa 01 martie 2001 pe anumite perioade sumele pentu care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate asa cum sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv ati introdus salarii mai mari decat limita in aceasta perioada. Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat aceasta limitare.
In privinta introducerii sumelor continute in adeverinte procedati in modul urmator :
- Daca doriti sa optati la pensia de urmas inainte de 01 septembrie 2021 pensia de urmas se va recalcula numai cu sporurile cu caracter permanent (de vechime, pentru conditii de munca, pentru orele de noapte etc) si pe acestea le introduceti cumulat in coloanele Sporuri in % sau in suma fixa.
La acesta recalculare nu se iau in calcul sumele castigate in acord sau primele. Acestea se vor lua in calcul la o noua recalculare facuta pentru toate pensiile dupa 01 septembrie 2021
- Daca doriti sa optati la pensia de urmas dupa data de 01 septembrie 2021 introduceti toate sporurile si primele continute in adeverinte, cumulate in coloanele Sporuri in % sau in suma fixa..
Re: INTRODUCERE SPORURI SI PRIME
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 10/27/2020 6:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspuns. Eu ies la pensie pentru limita de varsta in februarie 2022,deci dupa 01 septembrie
2021. Voi vedea atunci daca se pastreaza noua Lege a Pensiilor si se recalculeaza toate pensiile. Cand indeplineac limita de varsta pentru pensionare si depun dosarul voi depune adeverintele sotului si voi opta pentru pensie de urmas.Fiica mea a beneficiat de pensie de urmas cat a fost eleva si studenta,dar atunci nu am avut adeverintele. De abia acum le-am obtinut. Inca o data multumesc pentru sfaturi. Sanatate multa.
Re: INTRODUCERE SPORURI SI PRIME
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 11/22/2021 3:43am
ELENA SPINEANU :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspuns. Eu ies la pensie pentru limita de varsta in februarie 2022,deci dupa 01 septembrie
2021. Voi vedea atunci daca se pastreaza noua Lege a Pensiilor si se recalculeaza toate pensiile. Cand indeplineac limita de varsta pentru pensionare si depun dosarul voi depune adeverintele sotului si voi opta pentru pensie de urmas.Fiica mea a beneficiat de pensie de urmas cat a fost eleva si studenta,dar atunci nu am avut adeverintele. De abia acum le-am obtinut. Inca o data multumesc pentru sfaturi. Sanatate multa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1