Subiect "pensie de urmas" Deschis de maricel facaeru la data: 05/07/2021 3:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: maricel facaeru la data: 05/07/2021 3:27am
Gen:m
Data nasterii:01 08 1960

luniStagiul de cotizare:44 ani si 7 luni
Alte date:intrebare pt mama
Intrebare:mama fiind pensionara din agricultura din 1993 am depus dosar pt pensie de urmas dupa decesul tatalui.Am primit decizia pt pensie de urmas in cuantum de 456 ron.ACEASTA REPREZINTA 50% din pensia tatalui.Luna aceasta i-a venit pensia de 456+ o indemnizatie sociala de 344 ron.DE ASEMENI CUPONUL DIN GALBEN A VENIT ROZ.ACUM are nr de dosar din noua decizie. I NTRBAREA MEA ESTE:mai primeste fosta ei pensie?Mentionez ca ea avea pensie tot 800 de ron si am depus dosarul in urma unui raspuns primit de la dumnevoastra ca ii ramine si pensia ei veche.Multumesc frumos.
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 1:29am
In raspunsul anterior v-am precizat prevederile legale conform carora mama dv are dreptul sa primesca si propria pensie din domeniul agriculturii si pensia de urmas din domeniul public dupa sotul decedat, daca dansa primit pensia din agricultura inainte de 01 aprilie 2001 si daca sotul a lucrat in domeniu puplic.
Consideram ca trebuie sa astepe primirea primei pensii conform noii decizii (care se plateste in luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia) si daca nu se platesc ambele pensii sa cereti explicatii la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1