Subiect "Cumparare de vechime pentru pensie- cetatean roman cu domiciliul in SUA" Deschis de Daniela B la data: 05/24/2021 11:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumparare de vechime pentru pensie- cetatean roman cu domiciliul in SUA
Scris de: Daniela B la data: 05/24/2021 11:25pm
Gen:F
Data nasterii: 12 sep 1968
Stagiul de cotizare: 14 ani (1986-2002 cu intreruperi)
Alte date:
Intrebare:Eu am emigrat din Romania in 2002 si am avut 14 ani vechime in munca la data emigrarii. Am fost si studenta la fara frecventa 5 ani in perioada 1986-1991, timp in care am muncit part-time. Am avut domiciliul stabil in mun. Sibiu- dar actualmente sunt cetatean roman cu domiciliul in SUA. Sunt nascuta pe 12 sep 1968 si doresc sa imi cumpar un an de vechime (cel putin) ca sa am minimum de 15 ani de cotizatie pentru a putea beneficia de pensie din Romania. Din cercetarile mele rezulta ca voi avea dreptul de pensie la varsta de 63 ani si 10 luni. Puteti sa confirmati, va rog? Cum se poate cumpara 1 an de vechime in munca si este nevoie sa am rezidenta in Romania? Mai exista o alta modalitate in afara de OUG nr 163/2020 (care necesita rezidenta in Romania) pentru a cumpara vechime? Cat ar fi pensia minima pentru 15 ani de munca? Este adevarat ca pensia minima garantata este 800 lei? Se aplica si pentru cetateni romani cu domiciul in strainatate (dar cu rezidenta in Romania? Multumesc frumos.
Re: Cumparare de vechime pentru pensie- cetatean roman cu domiciliul in SUA
Scris de: la pensie la data: 05/25/2021 9:19am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 septembrie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada studiilor universitare urmate la fara frecventa nu se asimileaza stagiului de cotizare.
In prezent sunt doua tipuri de contracte de asigurare sociala cu care puteti sa va cumparati stagiu de cotizare, pentru realizarea stagiului de cotizare minim in vederea obtinerii pensiei pentru limita de varsta si anume :
1 Contract de asigurare sociala pe perioada trecuta conform OUG 163/2020. Aceast tip de contract poate fi incheiat pana la data de 01 septembrie 2021.
2 Contract de asigurare sociala pe perioada viitoare conform art 6 alin (2) din legea pensiilor 263/2010
Dupa interpretarea noastra a acestor reglementari legale dv nu puteti incheia astfel de contracte deoarece Romania nu are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale cu USA.
Pentru mai multe precizari adresati-va direct Casei Nationale de Pensii Publice, pe internet sau direct la ghiseu, prin o cunostinta din tara si cereti sa va precizeze care sunt instructiunile interne in cazul dv.
Perioada cu care trebuie sa fie completat stagiul de cotizare in vederea realizarii stagiului de cotizare trebuie sa fie calculat de catre functionarul Casei de pensie in functie de documentele prezentate.
Dreptul la pensia minima garantata se acorda numai celor cu domiciliul in Romania
Nu putem aprecia valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de sumele castigate pe toata perioada lucrata.
Re: Cumparare de vechime pentru pensie- cetatean roman cu domiciliul in SUA
Scris de: georgea la data: 05/28/2021 10:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
OUG 163/2020 privind cumpararea vechimii pentru a fi valorificata la acordarea pensiei pt limita de varsta se aplica oricarei persoane "indiferent de cetatenie si domiciliu"....eu am fost imputernicita de ruda mea din SUA pt aceasta procedura si cu vechimea cumparata si-a complectat cei 15ani ceruti de lege astfel incat s-a calificat pentru pensie limita varsta..... in momentul de fata a incasat si primele pensii...este vorba de Casa de Pensii Brasov dar nu cred ca are importanta judetul...
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1