Subiect "CONTESTARE IN TRIBUNAL" Deschis de Cornelia la data: 05/25/2021 11:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CONTESTARE IN TRIBUNAL
Scris de: Cornelia la data: 05/25/2021 11:06am
Gen:
Data nasterii:01.03.1962
Stagiul de cotizare:38 ani si 10 luni
Alte date:AM DECIZIA-NU AM CONTESTAT
Intrebare:Buna ziua-Am decizia de pensionare-2019- dar nu am facut contestatie la Casa DE pensii in termenul legal.In decizia se spune ca NU AU LUAT IN CALCUL adeverinta nr..-DE LA INSTIT DE PROIECTARI-acord global-prime.Aceasta adev contine si spor de vechime.IN 2019 NU AM FACUT CONTESTATIE LA CASA DE PENSII PT CA TREBUIA SA INTRE IN VOGOARE L.127-care lua in calcul aceste adev-sau acorda 10% anterior perioadei 01.04.2001.Ce pot sa fac acum ?? MAI POT SA DAU IN JUDECATA CASA DE PENSII ?? CE SANSE AM SA CISTIG SI SA MI SE RECUMOASCA ACORDUL GLOBAL, PRIMELE SI SPORUL DE VECHIME ??UNDE GASESC UN AVOCAT BUN PE DREPTUL MUNCII ?? AM INCERCAT DAR....MULTUMESC MULT
Re: CONTESTARE IN TRIBUNAL
Scris de: la pensie la data: 05/26/2021 4:00am
Posibilitatile de contestare raman neschimbate adica :
-Sporul de vechime dupa data de 01 aprilie 1992, pana la includerea lui in suma inscrisa in carnetul de munca, trebuia sa fie luat in calcul dupa adeverinta si noi presupunem ca a fost luat in calcul. Daca nu a fost luat in calcul aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal) si sa cereti luarea lui in calcul.
- Acordul global nu se ia in calculul pensiei decat daca obtineti o hotarare judecatoreasca (de la tribunal) pe care o cereti sa fie data conform deciziei ICCJ 19/2011
- Primele nu se iau in calcul conform legii actuale a pensiilor si nici nu puteti obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Este de asteptat sa fie elaborata o noua lege a pensiilor care presupunem ca va lua in calcul atat acordul global cat si primele.'
Re: CONTESTARE IN TRIBUNAL
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/26/2021 7:25am
la pensie :
Posibilitatile de contestare raman neschimbate adica :
-Sporul de vechime dupa data de 01 aprilie 1992, pana la includerea lui in suma inscrisa in carnetul de munca, trebuia sa fie luat in calcul dupa adeverinta si noi presupunem ca a fost luat in calcul. Daca nu a fost luat in calcul aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal) si sa cereti luarea lui in calcul.
- Acordul global nu se ia in calculul pensiei decat daca obtineti o hotarare judecatoreasca (de la tribunal) pe care o cereti sa fie data conform deciziei ICCJ 19/2011
- Primele nu se iau in calcul conform legii actuale a pensiilor si nici nu puteti obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Este de asteptat sa fie elaborata o noua lege a pensiilor care presupunem ca va lua in calcul atat acordul global cat si primele.'

Scuze pt interventie, in acelasi proces la Tribunal doamna poate invoca si Decizia 19/2012 a ICCJ pentru prime . In Decizia 19/2012 spune ca se iau in considerare sporurile si alte venituri suplimentare realizate inainte de 2001. O zi placuta.
Re: CONTESTARE IN TRIBUNAL
Scris de: Cornelia la data: 07/30/2021 7:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult.ROG UN AVOCAT BUN IM BUC SA DAU CASA DE PENSII IN JUDECATA.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1