Subiect "Cind pot iesi la orice fel de pensie?" Deschis de GRIGORIU PETRICA la data: 05/26/2021 4:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: GRIGORIU PETRICA la data: 05/26/2021 4:28am
Gen:masculin
Data nasterii:12.12.1964
Stagiul de cotizare:21 ani 00 luni si 11 zile-din care: 14 ani6 luni si 6 zile in grupa a II-a de munca cu 100%.
Alte date:1 an 3 luni si 24 zile -armata-
si 1 an 4 luni si 13 zile-indemn.de somaj.
Intrebare: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: la pensie la data: 05/26/2021 8:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 decembrie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de somaj si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 27 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu pana la 4 ani si 8 luni daca va completati stagiul de cotizare cu 7 ani si 10 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala deoarece si pentru aceasta trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: Grigoriu petrica la data: 05/28/2021 5:02am
Gen:masculin
Data nasterii:12.12.1964
Stagiul de cotizare:Am gasit o arhiva de pe unde am mai lucrat si mi-am mai scos o adeverinta de vechime de 1o ani,adeverinta cu care insumez 31 ani 00 luni si 24 zile,din care 14 ani 6 luni si 6 zile in grupa a II-a de munca cu 1oo%.
Alte date:1 an 3 luni si 24 zile-armata-
si 1 an 4 luni si 13 zile -indemnizatie de somaj
Intrebare:Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: la pensie la data: 05/28/2021 6:44am
In urma informatiilor suplimentare raspunsul se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 decembrie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de somaj si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in data de 12 aprilie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 12 decembrie 2024. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1