Subiect "Pensie invaliditate grad 2" Deschis de Munteanu Daniela la data: 05/26/2021 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate grad 2
Scris de: Munteanu Daniela la data: 05/26/2021 9:04am
Gen:F
Data nasterii:21.02.1967
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am decizie grad 2 invaliditate fara drept de munca. Am 54 and, 33 ani si 1 luna de vechime munca in documente. Ce procent se acorda la pensia de invaliditate grad 2 ? Din venturi? Din salariul mediu? Sau minim?
La grad 3 este cu drept munca pe 4 ore?! Corect. Cat ar fi la acest grad valoare pensie, avand acelasi date.?
Multumesc mult.
Re: Pensie invaliditate grad 2
Scris de: la pensie la data: 05/26/2021 1:59pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani,stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Calculul pensiei de invaliditate se calculeaza in functie de veniturile realizate pe toata perioada lucrata fara diminuare, la care se se mai adauga un punctaj potential care in cazul dv este de 1,34167 puncte anuale in cazul pensiei de invaliditate de gr II si de 1,05417 puncte anuale in cazul pensiei de invaliditate de gr III.
Din datele date de dv nu putem aprecia valoarea pensiei de invaliditate ci putem sa va precizam ca in cazul dv si la valoarea actuala a punctului de pensie de 1442 lei, pensia de invaliditate de gr III ar avea o valoare mai mica cu 56 lei in cazul in care aceasta s-ar datora unei boli obisnuite.
Re: Pensie invaliditate grad 2
Scris de: Pricope Constantin la data: 05/31/2021 10:11am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani,stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Calculul pensiei de invaliditate se calculeaza in functie de veniturile realizate pe toata perioada lucrata fara diminuare, la care se se mai adauga un punctaj potential care in cazul dv este de 1,34167 puncte anuale in cazul pensiei de invaliditate de gr II si de 1,05417 puncte anuale in cazul pensiei de invaliditate de gr III.
Din datele date de dv nu putem aprecia valoarea pensiei de invaliditate ci putem sa va precizam ca in cazul dv si la valoarea actuala a punctului de pensie de 1442 lei, pensia de invaliditate de gr III ar avea o valoare mai mica cu 56 lei in cazul in care aceasta s-ar datora unei boli obisnuite.[/quote
]
Re: Pensie invaliditate grad 2
Scris de: Pricope Constantin la data: 05/31/2021 10:14am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani,stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Calculul pensiei de invaliditate se calculeaza in functie de veniturile realizate pe toata perioada lucrata fara diminuare, la care se se mai adauga un punctaj potential care in cazul dv este de 1,34167 puncte anuale in cazul pensiei de invaliditate de gr II si de 1,05417 puncte anuale in cazul pensiei de invaliditate de gr III.
Din datele date de dv nu putem aprecia valoarea pensiei de invaliditate ci putem sa va precizam ca in cazul dv si la valoarea actuala a punctului de pensie de 1442 lei, pensia de invaliditate de gr III ar avea o valoare mai mica cu 56 lei in cazul in care aceasta s-ar datora unei boli obisnuite.[/quote
]

Ce înseamnă că se adaugă 1,34167 puncte anuale ca punctaj potențial în cazul pensiei de invaliditate gr.II?
Re: Pensie invaliditate grad 2
Scris de: la pensie la data: 05/31/2021 2:06pm
Conform art 75 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 la stabilirea pensiei de invaliditate se acorda un stagiu de cotizare potential (in ani/luni/zile) determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5 la legea pensiilor si stagiul de cotizare realizat pentru care se acorda un punctaj lunar conform art 98 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1