Subiect "cumparare vechime" Deschis de Adyna la data: 05/27/2021 12:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare vechime
Scris de: Adyna la data: 05/27/2021 12:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In conformitate cu Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.163/2020,aprobata ieri,pot cumpara cateva luni vechime pentru a ma pensiona anticipat partial?
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 05/28/2021 2:26am
Raspunsul este nu.
Ordonanta 163/2020 a fost publicata in monitorul oficial in data de 28 septembrie 2020 deci nu a fost apriobata ieri.
In art 1 al contractului de munca care se incheie conform acestei ordonante se specifica :
Obiectul prezentului contract de asigurare sociala este asigurarea in sistemul public de pensii in vederea obtinerii pensiei pentru limita de varsta.
Re: cumparare vechime
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/28/2021 5:52am
la pensie :
Raspunsul este nu.
Ordonanta 163/2020 a fost publicata in monitorul oficial in data de 28 septembrie 2020 deci nu a fost apriobata ieri.
In art 1 al contractului de munca care se incheie conform acestei ordonante se specifica :
Obiectul prezentului contract de asigurare sociala este asigurarea in sistemul public de pensii in vederea obtinerii pensiei pentru limita de varsta.


Referitor la cumpararea vechimii,am citit in toate ziarele ca se poate folosi si la pensia anticipata si anticipata partial, asta citind ultima lege/act normativ data de Camera Deputatilor pe 26.05.2021. Va atasez si doua linkuri din ziare diferite .1) https://www.capital.ro/perioada-de-cumparare-a-vechimii-in-munca-a-fost-prelungita-pana-cand-se-vor-depune-cererile.html
2)www.hotnews.ro/stiri-esential-24820779-parlamentul-aprobat-ordonanta-privind-cumpararea-vechime-munca.htm
Asta fara sa supar pe cineva sau sa fac reclama cuiva, doar pt a ne ajuta.
O zi placuta.
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 05/28/2021 6:31am
Domnule Iftene nu mai trimiteti la adrese pe internet ci daca cunoasteti o reglementare legala care sa va sustina afirmatia indicati-o.
Re: cumparare vechime
Scris de: Liviu la data: 06/01/2021 10:20am
Gen:M
Data nasterii:05.01.1968
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:grupa a-I-a 12 ani
Intrebare:Am întrerupt perioada de cotizare pe o durata de 2 ani.Vreau sa știu daca merita sa plătesc retroactiv suma de aproximativ 14.000 lei.Cu ce procent creste pensia daca plătesc aceasta suma?Altfel spus în cat timp recuperez acești bani din pensie (aproximativ). Va mulțumesc
Re: cumparare vechime
Scris de: Liviu la data: 06/01/2021 10:45am
Gen:M
Data nasterii:05.01.1968
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:grupa a-I-a 12 ani
Intrebare:Am întrerupt perioada de cotizare pe o durata de 2 ani.Vreau sa știu daca merita sa plătesc retroactiv suma de aproximativ 14.000 lei.Cu ce procent creste pensia daca plătesc aceasta suma?Altfel spus în cat timp recuperez acești bani din pensie (aproximativ). Va mulțumesc
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 06/02/2021 4:35am
Pentru domnul Liviu
Asa cum am precizat mai sus contractele de asigurare sociala, care se incheie cu Casa de pensii pe perioade trecute pot fi incheiate numai pentru completarea stagiului de cotizare in vederea realizarii stagiului minim de cotizare, pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare.
Pentru cresterea punctajului pensiei pot fi facute contracte de asigurare sociala cu Casa de pensii pe perioade viitoare. Conform legislatiei actuale si pentru aceste contracte suma minima asigurata este salariul minim care in prezent este de 2300 lei pentru care se plateste o contributie de 575 lunar deci pe 2 ani suma ar fi de 13 800 lei.
Este dificil sa facem astfel de calcule pentruca nu cunoastem cum va evolua inflatia si modul de calcul al pensiilor in viitor.
Totusi presupunand un caz teoretic in care un barbat care ar termina de platit in aceasta luna pe un contract de asigurare cu suma asigurata egala cu salariul minim pe ultimii 2 ani si ar iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani in luna viitoare pe acest contract ar fi platit 13 205 lei si ar avea ca efect cresterea pensiei brute cu 34 lei fara a lua in calcul un indice de corectie.
Re: cumparare vechime
Scris de: Liviu la data: 06/02/2021 12:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daaa,concluzia este ca nu merita o astfel de "investitie". Va multumesc foarte mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1