Subiect "Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie" Deschis de Paul la data: 06/01/2021 7:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: Paul la data: 06/01/2021 7:46am
Gen: masculin
Data nasterii: 29.06.1988
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am posibilitatea sa aleg intre 2 salarii: Unul are net-ul mai mare decat celalat dar brut-ul mai mic, iar altul are brut-ul mai mare decat celalalt, insa net-ul mai mic.
As vrea stiu in ce masura as putea avea de castigat pe termen lung la calculul pensiei daca as alege salariul cu brut-ul mai mare si net-ul mai mic in detrimentul celui cu brut-ul mai mic dar net-ul mai mare. Presupunand ca venitul brut ramane constant pana la pensionare, cum as putea sa calculez un astfel de castig sau pierdere?
Re: Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/01/2021 8:40am
Este dificil sa va dam un raspuns la aceasta intrebare deoarece nu stim cum vor fi prevederile legale privind pensiile peste cca 30 ani cand veti avea dv dreptul la pensie.
In prezent prevederile sunt clare. Se plateste contributie de asigurari sociale (CAS) la salariul brut si deci veti plati un CAS mai mare la salariul care are brutul mai mare iar calculul pensiei se face la sumele pentru care s-a platit CAS. Deci pensia va fi mai mare in cazul in care brutul este mai mare.
Re: Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: Paul la data: 06/01/2021 9:15am
la pensie :
Este dificil sa va dam un raspuns la aceasta intrebare deoarece nu stim cum vor fi prevederile legale privind pensiile peste cca 30 ani cand veti avea dv dreptul la pensie.
In prezent prevederile sunt clare. Se plateste contributie de asigurari sociale (CAS) la salariul brut si deci veti plati un CAS mai mare la salariul care are brutul mai mare iar calculul pensiei se face la sumele pentru care s-a platit CAS. Deci pensia va fi mai mare in cazul in care brutul este mai mare.


Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Daca prevederile legale ar ramane la fel, cum as putea sa imi calculez care ar fi castigul total la pensie cu o anumita contributie CAS si cu o alta?
Re: Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: GicaH la data: 06/01/2021 1:03pm
Paul :
la pensie :
Este dificil sa va dam un raspuns la aceasta intrebare deoarece nu stim cum vor fi prevederile legale privind pensiile peste cca 30 ani cand veti avea dv dreptul la pensie.
In prezent prevederile sunt clare. Se plateste contributie de asigurari sociale (CAS) la salariul brut si deci veti plati un CAS mai mare la salariul care are brutul mai mare iar calculul pensiei se face la sumele pentru care s-a platit CAS. Deci pensia va fi mai mare in cazul in care brutul este mai mare.


Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Daca prevederile legale ar ramane la fel, cum as putea sa imi calculez care ar fi castigul total la pensie cu o anumita contributie CAS si cu o alta?



Aveți pe acest site un program de calcul punctaj si estimare pensie prin logare, în dreapta sus, cu adresa de e-mail, stabilire parola și nume utilizator, completați datele și le salvați prin click pe fiecare pagina pe "CONTINUĂ" și vedeți datele prin click pe "DATE INTRODUSE".

În prima pagina trebuie sa scrieți anul inceperii și încetării activitatii.
Re: Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: Paul la data: 06/01/2021 5:10pm
GicaH :
Paul :
la pensie :
Este dificil sa va dam un raspuns la aceasta intrebare deoarece nu stim cum vor fi prevederile legale privind pensiile peste cca 30 ani cand veti avea dv dreptul la pensie.
In prezent prevederile sunt clare. Se plateste contributie de asigurari sociale (CAS) la salariul brut si deci veti plati un CAS mai mare la salariul care are brutul mai mare iar calculul pensiei se face la sumele pentru care s-a platit CAS. Deci pensia va fi mai mare in cazul in care brutul este mai mare.


Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Daca prevederile legale ar ramane la fel, cum as putea sa imi calculez care ar fi castigul total la pensie cu o anumita contributie CAS si cu o alta?



Aveți pe acest site un program de calcul punctaj si estimare pensie prin logare, în dreapta sus, cu adresa de e-mail, stabilire parola și nume utilizator, completați datele și le salvați prin click pe fiecare pagina pe "CONTINUĂ" și vedeți datele prin click pe "DATE INTRODUSE".

În prima pagina trebuie sa scrieți anul inceperii și încetării activitatii.


Am incercat, dar problema este ca in rubrica "Data inceperii activitatii" pot selecta maxim anul 1999, dar eu am inceput mai tarziu; de asemenea pentru rubrica "Data incetarii activitatii" pot selecta maxim anul 2030 iar eu ar trebui sa incetez activitatea mult mai tarziu.
Re: Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: mihai la data: 06/02/2021 2:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum poate fi salariul net mai mare decit salariul brut ? Exista vreo meserie in care nu platesti taxe si impozite , ba mai mult primesti de la stat bonusuri nete ?
Re: Cum si in ce proportie afecteaza venitul brut veniturile de la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/02/2021 3:23am
Pentru domnul Paul.
Dificultatea nu consta in selectarea datelor de incepere sau de incetare a activitatii ci faptul ca oricare program de calculare a pensiilor nu poate calcula corect punctaje lunare si anuale pe perioade viitoare care depasesc cateva luni deoarece :
- Punctajul lunar se calculeaza impartind venitul pentru care s-a platit CAS la salariul mediu brut pe tara din luna respectiva comunicat de Institutul National de Statistica.
- Fiind vorba de perioada viitoare dv nu puteti aproxima suma pentru care platiti CAS decat pentru o perioada scurta iar INS comunica salariul mediu brut pe tara cu o intarziere de 2 luni.
De exemplu in prezent cunoastem salariul mediu brut pe tara numai pana in luna martie 2021.
- Programul de pe site la calculul punctajelor lunare pe perioade viitoare foloseste ultimul salariul mediu brut pe tara comunicat de INS. Adica pentru lunile din anul 2030 foloseste salariul mediu brut pe tara din luna martie 2021, iar acest calcul se modifica in fiecare luna dupa ce INS comunica un nou salariul mediu brut pe tara.

Pentru domnul Mihai
Nu este vorba despre angajati la stat ci la privat si nu este vorba de venituri impozabile ci neimpozabile.
Nu discutam pe acest site legalitatea acestor metode.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1