Subiect "CALCUL PENSIE" Deschis de FULOP FELICIA la data: 06/03/2021 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSIE
Scris de: FULOP FELICIA la data: 06/03/2021 7:09am
Gen:F
Data nasterii: 23.04.1961
Stagiul de cotizare:33ani 7 luni 15 zile
Alte date:
Intrebare: Oare de unde provine diferenta de 106 lei mai mica decizia de pensie fata de calculul facut in progrmul dvs.cu datele introduse de mine conform informatiilor obtinute din contul personal pe care il am la Casa de pensii? Multumesc!
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/03/2021 9:22am
Pentru o astfel de analiza avem nevoie de mai multe informatii cum ar fi felul pensiei si din ce sume provine diferenta.
Fara aceste informatii noi presupunem ca diferenta provine din :
1 Faptul ca beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata, si in program ati introdus perioada facultatii care fiind stagiu de cotizare asimilat nu se ia in calculul pensiei anticipate partiale.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre aprilie 1988 - martie 1990 3 %
Intre aprili 1990 - martie 1992 6 %
3 La calculul diferentei intre decizie si program fiti atenta ca aceasta sa se faca intre valorile pensiei nediminuate pentruca programul de pe site nu aplica automat diminuarea.
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: FULOP FELICIA la data: 06/04/2021 5:56am
la pensie :
Pentru o astfel de analiza avem nevoie de mai multe informatii cum ar fi felul pensiei si din ce sume provine diferenta.
Fara aceste informatii noi presupunem ca diferenta provine din :
1 Faptul ca beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata, si in program ati introdus perioada facultatii care fiind stagiu de cotizare asimilat nu se ia in calculul pensiei anticipate partiale.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre aprilie 1988 - martie 1990 3 %
Intre aprili 1990 - martie 1992 6 %
3 La calculul diferentei intre decizie si program fiti atenta ca aceasta sa se faca intre valorile pensiei nediminuate pentruca programul de pe site nu aplica automat diminuarea.



Multumesc frumos! Nu stiu de unde vine aceasta dferenta dar am sa vorbesc la casa de Pensii. Am introdus initial si anii de facultate si sporul dar am renuntat la ele sa vad care este diferenta. Am tinut cont de diminuare deoarece m-am raportat la suma nediminuata. Diminuarea este de 11,25% adica 151 lei din 1340 lei pensie anticipata partiala. Nu vad incerta decat perioada 24.08.1999-01.04.2001 desi am avut somaj si ajutor de integrare profesionala datorate desfiintarii societatii dar am avut CIM de la 01.05.2000, si oricum nu ar fi suma aceasta. sa aveti sanatate!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1