Subiect "PRESCRIPTIE ANULATA" Deschis de Nicolae la data: 06/03/2021 8:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PRESCRIPTIE ANULATA
Scris de: Nicolae la data: 06/03/2021 8:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
LEGE nr. 113 din 28 aprilie 2021
pentru completarea art. 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
EMITENT • PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 459 din 29 aprilie 2021
Data intrării în vigoare 02-05-2021
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ARTICOL UNIC
La articolul 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu următorul cuprins:
(2^1)Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greşeli de redactare, omisiuni sau menţiuni greşite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare şi redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripţie nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia României, republicată.

p. PREÅžEDINTELE CAMEREI DEPUTAÅ¢ILOR,
LAURENÅ¢IU-DAN LEOREANU
PREÅžEDINTELE SENATULUI
ANCA DANA DRAGU
BucureÅŸti, 28 aprilie 2021.
Nr. 113.
Re: PRESCRIPTIE ANULATA
Scris de: la pensie la data: 06/03/2021 9:51am
ultumim domnului Nicolae pentru informare.
Re: PRESCRIPTIE ANULATA
Scris de: GicaH la data: 06/03/2021 10:32am
Nicolae :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
LEGE nr. 113 din 28 aprilie 2021
pentru completarea art. 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
EMITENT • PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 459 din 29 aprilie 2021
Data intrării în vigoare 02-05-2021
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ARTICOL UNIC
La articolul 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu următorul cuprins:
(2^1)Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greşeli de redactare, omisiuni sau menţiuni greşite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare şi redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripţie nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia României, republicată.

p. PREÅžEDINTELE CAMEREI DEPUTAÅ¢ILOR,
LAURENÅ¢IU-DAN LEOREANU
PREÅžEDINTELE SENATULUI
ANCA DANA DRAGU
BucureÅŸti, 28 aprilie 2021.
Nr. 113.

Da, știm de aceasta lege de o luna, probe a ar fi dacă se face cerere și în cât timp se rezolva, termenul este tot de 45 de zile.
Eu am făcut cerere pentru soția mea, de acum o lune pe email, am primit mail ca s-a primit cererea fără a mi se da un număr de înregistrare.
Mentionez ca am încercat sa o rezolv înainte de apariția acestei legi, de un an și jumătate, dar mi s-a respins cererea pe motiv de lipsa temei legal....acum a apărut și acesta, dar când voi primi banii, căci dacă greșeam eu mi-i opreau imediat.
Re: PRESCRIPTIE ANULATA
Scris de: Nicolae la data: 06/03/2021 11:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:E una a ști, alta e a împărtăși ceea ce cunoști cu ceilalți ... De o lună, câți utilizatori și-ar fi revocat drepturile
Re: PRESCRIPTIE ANULATA
Scris de: la pensie la data: 06/03/2021 1:39pm
Pentru a respecta adevarul domnul Gica a comunicat promulgarea legii 113/2021 in data de 24 mai a c.
Aceasta comunicare se gaseste pe forum la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&thread=63375#63375
Re: PRESCRIPTIE ANULATA
Scris de: Nicolae la data: 06/03/2021 2:27pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:imi cer scuze...
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1