Subiect "respingere pensie" Deschis de cosmina la data: 06/04/2021 2:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
respingere pensie
Scris de: cosmina la data: 06/04/2021 2:41am
Gen:masculin
Data nasterii:07.09.1961
Stagiul de cotizare:va dau urmatoarele date:01.09.1979-31.12.1990 grupa II(procent de 100%) si 10.01.1991-01.04.2001 grupa II (procent de 75) si 8 ani vechime,mentionez faptul ca in perioada aferenta grupelor s-a facut si stagiul militar de 1 an si 6 luni.
Alte date:Am depus dosarul de Casa de pensii Dolj,pentru limita de varsta deoarece mi se micsora si varsta de pensionare pentru grupele la care am lucrat.
Am primit urmatorul raspuns:respingerea pensiei pentru limita de varsta,va dau urmatoarele informatii scrise de ei:-stagiul de cotizare realizat in gr II(Lg 3/1977) 17 ani si 5 luni si 19 zile,la conditii deosebite nu este trecut nimic,conditii normale 10 ani si 10 luni si spor aferent gr II/conditii deosebite 4 ani si 3 luni,stagiul militar 1 an si 6 luni.
Intrebare:Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta decizie,deoarece nu inteleg cum s-a calculat,si nu cred ca au tinut cont nici de micsorarea varstei aferente grupelor.
Re: respingere pensie
Scris de: la pensie la data: 06/04/2021 4:26am
Datele au neclaritati in privinta stagiilor de cotizare.
Din analiza acestor date rezulta ca respingerea dosarului s-a facut deoarece insumand stagiile de cotizare recunoscute de casa de pensii nu realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani ci numai 34 ani si 19 zile .
In un raspuns dat de noi la o intrebare a dv anterioara va precizam ca realizati stagiul complet de cotizare conform datelor prezentate atunci.
In acel raspuns va precizam ca la calculul stagiului de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca asa cum procedeaza unele Case de pensii. In cazul dv Casa de pensii a luat in calcul procentul lucrat in grupa de munca (interpretand diferit o prevedere din Ordinul 50/1990) si v-a acordat numai 4 ani si 3 luni nu 5 ani asa cum am precizat noi. Astfel ca pentru a beneficia de preducerea varstei de pensionare cu pana la 5 ani si 8 luni trebuie sa va completati stagiul de cotizare pentru a obtine 35 ani.
Re: respingere pensie
Scris de: Cosmina la data: 06/04/2021 6:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:pot sa cumpar 1 an? Si sa depun din nou dosarul pentru limita de vârsta? Îmi este frica sa nu rămân si cu banii dati si neieșiț la pensie
Re: respingere pensie
Scris de: la pensie la data: 06/04/2021 7:58am
Aveti acest drept prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa de pensii. La incheierea acestui contract cereti asigurarea ca acest stagiu sa fie utilizat pentru pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Re: respingere pensie
Scris de: cosmina la data: 06/04/2021 8:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:dar se pot cumpara ani si pentru penisa anticipata?si atunci se scade stagiul militar?
Re: respingere pensie
Scris de: Nicolae la data: 06/04/2021 9:50am
cosmina :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:dar se pot cumpara ani si pentru penisa anticipata?si atunci se scade stagiul militar?

Nu, stagiul "cumpărat" în bază de contract de asigurări sociale se poate utiliza doar pentru pensie limită de vârstă
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1