Subiect "Grupa de munca" Deschis de Glicheria la data: 06/15/2021 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupa de munca
Scris de: Glicheria la data: 06/15/2021 8:06am
Gen: F
Data nasterii: 08.10.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Precizare:
Impreuna cu alti colegi, am lucrat în aceleași condiții, în singura încăpere de laborator existentă la acea vreme în cadrul Stațiunii de Cercetare Dezvoltare pentru Pomicultura, fiind încadrați în functia de muncitor-laborant. O parte dintre colegi au primit adeverinta cu incadrarea in Grupa a II-a de muncă.

Intrebare:
Există stipulat în lege că: "Persoanele care au lucrat in agricultura inainte de 1990 beneficiaza in prezent de Grupa II de munca"?
Re: Grupa de munca
Scris de: GicaH la data: 06/15/2021 11:25am
Glicheria :
Gen: F
Data nasterii: 08.10.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Precizare:
Impreuna cu alti colegi, am lucrat în aceleași condiții, în singura încăpere de laborator existentă la acea vreme în cadrul Stațiunii de Cercetare Dezvoltare pentru Pomicultura, fiind încadrați în functia de muncitor-laborant. O parte dintre colegi au primit adeverinta cu incadrarea in Grupa a II-a de muncă.


Intrebare:
Există stipulat în lege că: "Persoanele care au lucrat in agricultura inainte de 1990 beneficiaza in prezent de Grupa II de munca"?


Nu exista stipulat așa ceva în nici-o lege, după câte știu eu.
Re: Grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 06/16/2021 3:17am
Domeniul agricultura este prea vast si nu poate sa existe o asemenea prevedere. Exista insa prevederi cu sectoare din agricultura in care se acorda grupa II de munca pentru personalul care a lucrat in aceste sectoare inainte de 01 aprilie 2001.
Aceste persoane beneficiaza de grupa II de munca si in prezent pentru perioada lucrata in aceasta grupa, conform art 17 alin (1) din legea pensiilor 263/2010
Sectoarele de activitate incadrate in grupa II de munca in sectorul agricol sunt mentionate de la art 88 la art 95 din Ordinul 125/1990. In aceste articole nu sunt mentionate laboratoarele pentruca in acest caz grupa de munca se acorda in functie de alte criterii, cum ar fi substantele folosite la analize.
Acordarea grupelor de munca se face prin intocmirea de catre angajatori a unor documentatii care, dupa obtinerea avizelor si aprobarilor necesare, se predau la Casa de pensii. In aceste documentatii se prezinta o lista cu numarul si denumirea locurilor de munca incadrate in grupa de munca.
In cazul dv este posibil ca in laborator sa fi lucrat un numar mai mare de persoane si documentatia a fost facuta prntru un numar mai mic.
Daca dv ati lucrat in aceleasi conditii si cu aceleasi substante cu alta persoana care a primit grupa de munca puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) impotriva intreprinderii in care ati lucrat, cerand sa vi se acorde grupa de munca
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1