Subiect "Pensie anticipat partiala - calcul" Deschis de Mihail Dinu la data: 06/17/2021 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipat partiala - calcul
Scris de: Mihail Dinu la data: 06/17/2021 8:09am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 37 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua, Va rog as dori sa depun actele pentru iesire la pensie anticipat partial la inceputul lunii oct 2021. Am c ompletat in sistemul informatic "LaPensie.com" cu toate datele. Rog de verificat daca am completat bine ...penalizarea imi rezulta in cazul meu 2ani si 9 luni adica 86.88% (100-0.4*33)/100 ...e corect ? In momentul cand ies la pensie anicipat partial - deci cu penalizari ..mi se spune si cat este pensie la limita de varsta? adica la 65 ani ? Daca da, ...in caz ca se schimpa legea din 2023 dupa cum se comenteaza.... poate afecta valoarea finala a pensiei la limita de varsta? adica poate fi anulata legea dupa care a fost calculata in ziua de azi pensia ? va multumesc mult
Re: Pensie anticipat partiala - calcul
Scris de: la pensie la data: 06/18/2021 2:25am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
- Daca ati dorit sa faceti un calcul al pensiei anticipate partiale nu trebuie introduse in program stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare
- Deasemeni trebuie sa va precizam ca programul de calcul nu aplica automat diminuarea pensiei anticipate partiale ci aceasta diminuare trebuie sa o calculati dv.
- In luna aprilie 1983 ati selectat gresit codul "O" in loc de "F".
-Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1986 - iulie 1988 3 %
Intre august 1988 - martie 1992 6 %
- Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 05 octombrie 2021 si atunci aveti stagiul de cotizare intre 38 si 37 ani diminuarea va fi de 86,80 %.
In decizia de pensie anticipata partiala nu vi se precizeaza cat va fi pensia dv pentru limita de varsta deoarece la calculul acesteia se iau pe langa stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si alte eventuale stagii daca va reangajati si mai lucrati pe o perioada in care se suspenda pensia.
Daca doriti va puteti face singur un calcul al pensiei pentru limita de varsta cumuland punctajele pentru stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare (pe care le notati inainte de stergere) la punctajul realizat cu acest program fara a aplica diminuarea. Insa asa cum presupuneti dv si noi credem ca pana la iesirea dv la pensie pentru limita de varsta va fi inlocuita legea pensiilor si se va modifica modul de calcul al pensiilor. Nu putem aprecia cum va influenta pensia dv noul mod de calcul pentruca nu-l cunoastem.
Re: Pensie anticipat partiala - calcul
Scris de: GicaH la data: 06/18/2021 5:29am
la pensie :
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
- Daca ati dorit sa faceti un calcul al pensiei anticipate partiale nu trebuie introduse in program stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare
- Deasemeni trebuie sa va precizam ca programul de calcul nu aplica automat diminuarea pensiei anticipate partiale ci aceasta diminuare trebuie sa o calculati dv.
- In luna aprilie 1983 ati selectat gresit codul "O" in loc de "F".
-Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1986 - iulie 1988 3 %
Intre august 1988 - martie 1992 6 %
- Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 05 octombrie 2021 si atunci aveti stagiul de cotizare intre 38 si 37 ani diminuarea va fi de 86,80 %.
In decizia de pensie anticipata partiala nu vi se precizeaza cat va fi pensia dv pentru limita de varsta deoarece la calculul acesteia se iau pe langa stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si alte eventuale stagii daca va reangajati si mai lucrati pe o perioada in care se suspenda pensia.
Daca doriti va puteti face singur un calcul al pensiei pentru limita de varsta cumuland punctajele pentru stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare (pe care le notati inainte de stergere) la punctajul realizat cu acest program fara a aplica diminuarea. Insa asa cum presupuneti dv si noi credem ca pana la iesirea dv la pensie pentru limita de varsta va fi inlocuita legea pensiilor si se va modifica modul de calcul al pensiilor. Nu putem aprecia cum va influenta pensia dv noul mod de calcul pentruca nu-l cunoastem.


Am o nedumerire, cum ați calculat diminuarea(penalizarea) : 0.4%*33luni=13.2% nicidecum 86,80%.
Am văzut acest lucru afirmat de domnul Mihail și confirmat de dumneavoastră.
Re: Pensie anticipat partiala - calcul
Scris de: la pensie la data: 06/18/2021 8:08am
Cred ca exprimarea este nepotrivita adica ar fi corect sa zicem ca diminuarea este de 13,20 % adica de la 100 % la 86,80 %.
Re: Pensie anticipat partiala - calcul
Scris de: Mihail Dinu la data: 06/18/2021 10:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1