Subiect "Iesire pensie anticipată" Deschis de Marcel Gurgui la data: 06/18/2021 1:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesire pensie anticipată
Scris de: Marcel Gurgui la data: 06/18/2021 1:22am
Gen:maaculin
Data nasterii:15.08.1963
Stagiul de cotizare:39
Alte date:lucrat grupa 1 .8 ani și 7 luni și 5 ani grupa 2
Intrebare:bună ziua cand am dreptul de iesire la pensie anticipat partial,având c0tizati efectiv 39 ani,din care le grupa 1 de muncă 8 ani și 7 luni,iar la grupa 2 de muncă 5 ani.Multumesc.
Re: Iesire pensie anticipată
Scris de: la pensie la data: 06/18/2021 2:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 august 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in grupa I si 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii speciale si 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in data de 15 decembrie 2022.
Pensia anticipata sau cea anticipata partiala nu sunt avantajoase pentru dv deoarece acestea le puteti obtine la varsta de 60 ani deoarece reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani.
Re: Iesire pensie anticipată
Scris de: Gurgui Marcel la data: 06/18/2021 7:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Conform legii , persoanele care au locuit sau locuiesc de 30 ani pe o rază de 8 km în zone poluate de extrageri de cărbune , gaze de șist etc.beneficiază de ieșirea la pensie mai repede cu doi ani .Întrebarea este : doar cei care au împlinit 63 de ani beneficiază de această lege , doar numai ei au respirat acel aer toxic ? Se pare că în cazul meu unde locuiesc de cînd m-am născut de aproape 58 ani nu este valabilă acea lege .
Re: Iesire pensie anticipată
Scris de: la pensie la data: 06/19/2021 3:42am
Atat reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca precum si anticiparea pentru pensia anticipata sau anticipata partiala, inclusiv cea pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta, este prevazut in legea pensiilor sa se scada din varsta standard de pensionare care in cazul dv este 65 ani.
Intrebarea contine un repros, consideram justificat, dar care speram ca nu ne este adresat noua care am vrut sa va ajutam. Daca credeti ca am interpretat gresit legea adresati-va direct Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1