Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Lorinczi Terez la data: 06/21/2021 10:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Lorinczi Terez la data: 06/21/2021 10:17am
Gen:feminin
Data nasterii:15.10.1963
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:5 ani 6 luni gr ii
Intrebare: data pensionarii, procent diminuare
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/22/2021 7:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 aprilie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” . Pentru stagiul de cotizare de 5 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 8 lunisi va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 10 luni adica in data de 15 august 2024.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Daca cereti imediat pensie anticipata partiala diminuarea este de 7,60 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1