Subiect "Depunere act de încetare a activității" Deschis de Biro la data: 06/21/2021 6:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere act de încetare a activității
Scris de: Biro la data: 06/21/2021 6:15pm
Gen:f
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In primul rând vă mulțumesc pentru tot efortul dvs. de a ne lamuri și susține în înțelegerea unor prevederi în domeniul pensiilor.
Eu am obținut decizie de pensie anticipată parțială. Am continuat să lucrez. Doresc în luna iulie să încetez activitatea. Institutia la care lucrez mi-a eliberat deja acest document. Pot să depun imediat, deci in luna aceasta, luna iunie, actul prin care încetez activitatea la casa teritorială de pensii sau trebuie să il depun numai în luna iulie, la data în care imi încetează calitatea de angajat?
Va multumesc!
Re: Depunere act de încetare a activității
Scris de: GicaH la data: 06/22/2021 5:10am
Biro :
Gen:f
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In primul rând vă mulțumesc pentru tot efortul dvs. de a ne lamuri și susține în înțelegerea unor prevederi în domeniul pensiilor.
Eu am obținut decizie de pensie anticipată parțială. Am continuat să lucrez. Doresc în luna iulie să încetez activitatea. Institutia la care lucrez mi-a eliberat deja acest document. Pot să depun imediat, deci in luna aceasta, luna iunie, actul prin care încetez activitatea la casa teritorială de pensii sau trebuie să il depun numai în luna iulie, la data în care imi încetează calitatea de angajat?
Va multumesc!


Îl depuneti începând cu data încetării activității, înscrisă în document, chiar dacă v-a eliberat acel act mai devreme.
Re: Depunere act de încetare a activității
Scris de: la pensie la data: 06/22/2021 9:03am
Daca in aceasta dovada este mentionata clar data in care inceteaza activitate inseamna ca institutia la care lucrati a emis decizia de incetare a activitatii si nu mai depinde de dorinta dv.
Noi consideram ca este mai bine sa o depuneti in luna iunie.
Re: Depunere act de încetare a activității
Scris de: Biro la data: 06/22/2021 10:30am
la pensie :
Daca in aceasta dovada este mentionata clar data in care inceteaza activitate inseamna ca institutia la care lucrati a emis decizia de incetare a activitatii si nu mai depinde de dorinta dv.
Noi consideram ca este mai bine sa o depuneti in luna iunie.["Vă mulțumesc pentru raspuns. În actul de încetare a activității se precizează data de încetare a activității, documentul fiind emis, deci anterior acestei date.
Vă mulțumesc mult pentru răspunsul prompt!"
quote]
Re: Depunere act de încetare a activității
Scris de: GicaH la data: 06/22/2021 2:04pm
Biro :
la pensie :
Daca in aceasta dovada este mentionata clar data in care inceteaza activitate inseamna ca institutia la care lucrati a emis decizia de incetare a activitatii si nu mai depinde de dorinta dv.
Noi consideram ca este mai bine sa o depuneti in luna iunie.["Vă mulțumesc pentru raspuns. În actul de încetare a activității se precizează data de încetare a activității, documentul fiind emis, deci anterior acestei date.
Vă mulțumesc mult pentru răspunsul prompt!"
quote]


Înseamnă că sunteți în preaviz....numai asa se explică precizarea datei încetării activității.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1