Subiect "Cand pot iesi la pensie?" Deschis de Gheorghe la data: 06/21/2021 6:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie?
Scris de: Gheorghe la data: 06/21/2021 6:58pm
Gen:M
Data nasterii:10.11.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:Angajat incepand cu 23.09.1981-30.12.1982(intrerupt activitatea, cu mentinere contractului de munca, pentru satisfacerea stagiului militar)
Incorporat din 05.01.1983-27.08.1984
Reluat activitatea din 10.04.1984-25.08.1994(toti acesti ani sunt de gr. 1, 100%,mentionat in cartea de munca si adeverinta)
08.06.1995-21.02.2004(pana in 31.03.2001 gr. 2,100% conform cartii de munca si adeverintei) In aceasta perioada am avut 63zile cfp.
01.06.2004-22.02.2011
22.02.2011-18.05.2016
16.01.2018 pana in prezent.


Intrebare:Va rog frumos sa imi spuneti ce stagiu de cotizare am(vechime) si cand ma pot pensiona pentru limita de varsta. Multumesc!
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/22/2021 9:35am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 noiembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in grupa I si 6 ani intregi lucrat in gr II de munca (completat cu cca 5 luni neutilizate la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 42 ani. Nu putem preciza cu exactitate numarul de luni cu care depasiti stagiul de cotizare de 42 ani (cu aproximatie sunt 5 luni) pentruca concediul fara plata este exprimat in zile lucratoare si transformarea in zile calendaristice o face Casa de pensii (noi am apreciat ca fiind 3 luni).
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in conditii speciale si 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu cca 5 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: Gheorghe la data: 06/22/2021 10:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos penru raspuns. Daca nu va deranjez prea mult, as dori sa imi spuneti ce satgiu de cotizare am fara supliment si ce stagiu de cotizare am in conditii normale. Am depus cererea pentru pensie, dar calculele lor nu corespund nici cu ale mele care sunt aproape asemanatoare cu ale dvs si mi-a fost respinsa. Au spus ca am dreptul incepand cu anul viitor luna mai, adica la 58 de ani si jumatate. Mi-au dat si un buleti de calcul in care nu regasesc cei 1 an si 3 luni dinainte de armata nici la grupa, nici la conditii normale. Mentionez ca am lucrat ca forjor in siderurgie la fosta intreprindere 23 August actuala Faur care mi-au s eliberat o adeverinta din care reiese ca am lucrat ambele perioade, si inainte si dupa armata in grupa 1, 100%. Va cer ajutorul cu gandul ca eu poate nu calculez corect. Multe multumiri.
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: Gheorghe la data: 06/22/2021 11:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In buletinul pe care il am de la casa de pensii am trecute urmatoarele date:
Total stagiu de cotizare:40ani,11luni,20zile din care:
Gr.1:9ani,10lunisi 23 zile
Gr.2:5ani,9luni,24zile
Conditii normale:17ani, 6luni,6zile
Perioade necontributive:6ani(care nu stiu ce inseamna, probabil perioadele nelucrate dintre angajari?)
Spor aferent gr. 1 si 2:6ani
Stagiu asimilat:1an, 8luni si 27 de zile
Alte drepturi asig. sociale 1 luna si 4 zilereducerea varstei standard de pensionare:6 ani si 6 luni.
Va multumesc pentru rabdare si amabilitate.Nu am fost inapoi la casa de pensii deoarece nu intelegeam prea bine acest buletin si am dorit sa mai cer o parere
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/23/2021 4:01am
Am analizat datele din buletinul de calcul si am observat urmatoarele :
1 Nu a fost recunoscut un stagiu de 1 an si 9 luni lucrat in gr I din care 1 an si 3 luni inainte de stagiul militar
2 Nu a fost recunoscut un stagiu de 6 luni lucrat in conditii normale. Din calculul nostru rezulta 18 ani lucrati in conditii normale.
3 Nu cunoastem ce reprezinta perioadele necontributive, este posibil ca in aceasta perioada sa fie incluse si perioadele nerecunoscute in grupa I si in conditii normale perioadele in care angajatorul nu a platit contributia pentru pensie la Casa de pensii.
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: Gheorghe la data: 06/23/2021 4:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns. Cum pot afla despre ce e vorba? Merg la casa de penii sa cer lamuriri? La anii dinaintea armatei e imposibil ca angajatorul sa nu fi platit. Era inainte de revolutie. In cartea de munca scrie ca am fost angajat cu ord. 210/77 ca forjor otel, anexa 2 pct. 3, 100%(presupun ca asta era gr2). Mai tarziu cand s-a dat legea 50/90, au scris in cartea de munca ca cei 1 si 3 luni sunt lucrati in loc de munca prevazut in anexa 1, poz. 107,ord.111/91 (gr. 1) Inca nu am primit adeverinta cu veniturile realizate la Faur, doar cea de grupa. In care sunt mentionate ambele perioade in gr1. Ce demersuri as putea face, pentru a afla despre ce e voba? Cu respet. Va multumesc!
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/23/2021 4:56am
Cred ca este indicat ca mai intai sa incercati sa cereti lamurii la ghiseul Casei de pensii pentru a sti cum trebuie sa procedati in continuare, daca trebuie sa completati dosarul cu acte noi doveditoare sau sa actionati in justitie (la tribunal), deoarece actuala legislatie nu mai prevede posibilitatea de a face contestatie.
La ghiseu cereti informatii privind motivul nerecunoasterii perioadei lucrate inainte de stagiul militar nici ca stagiu in conditii normale.
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: Gheorghe la data: 06/23/2021 8:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Asa am sa fac.Am vorbit azi la fabrica, cu doamna care mi-a intocmit adeverinta pentru grupa si mi-a zis ca e imposibil ca pe aceasi adeverinta, o perioada sa fie recunoscuta si una nu. A zis ca probabil e o eroare umana si m-a sfatuit acelasi lucru ca si dvs. Sa cer lamuriri la casa de pensii, si daca nu e o eroare sa cer scris motivul dupa care sa revin la ea si asa v-a stii cu ce ma poate ajuta. Va doresc multa sanatate! O zi buna!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1