Subiect "Retragere dosar anticipat" Deschis de Geta la data: 07/22/2021 2:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Retragere dosar anticipat
Scris de: Geta la data: 07/22/2021 2:51pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ! Daca retragi dosarul de pensie anticipata il poti redepune imediat ?
Re: Retragere dosar anticipat
Scris de: Aurel la data: 07/22/2021 3:41pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua, da, îl puteți depune imediat.
Dacă ați primit decizia, puteți cere ANULAREA deciziei în decurs de 30 de zile de la data COMUNICARII adica data când ați semnat ca ați primit decizia. După aprobarea anularii puteți depune din nou dosarul.
Re: Retragere dosar anticipat
Scris de: la pensie la data: 07/23/2021 3:39am
Raspunsul domnului Aurel este corect cu urmatoarele precizari :
1- Puteti retrage imediat dosarul de pensie anticipata inainte de emiterea deciziei de pensionare si depuneti un alt dosar
2- Daca a fost emisa decizia de pensionare :
- Puteti depune cerere de anulare a deciziei de pensionare timp de 30 zile de la data primirii acestei decizii.
-Puteti depune un nou dosar dupa primirea decizie de anulare a primei decizii de pensionare
Re: Retragere dosar anticipat
Scris de: RADU MARIA la data: 07/29/2021 8:27am
Gen:F
Data nasterii:28.11.1962
Stagiul de cotizare:39 ani si 7 luni
Alte date: trei ani gr II 100%
Intrebare:
Buna ziua ,
Dupa depunerea Cererii de anulare a pensiei, In cat timp soseste Decizia de anulare a pensiei?
Am inteles ca nu poti redepune inca o data Dosarul de pensie ,pana nu primesti Decizia de aprobare a cererii de anulare a pensiei .
Multumesc,
Re: Retragere dosar anticipat
Scris de: la pensie la data: 07/29/2021 10:42am
Pentru Maria
Depunerea unui nou dosar de pensie dupa ce s-a cerut anularea unei decizii de pensioanare anterioare se poate face numai dupa ce s-a primit decizia de anulare a primului dosar.
Prevederile legii pensiilor 263/2010 sunt ca decizia sa fie data in termenul de 45 zile de la depunerea cererii, insa acesta poate fi depasit daca in acea perioada dosarele in lucru depasesc posibilitatile caselor de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1