Subiect "Când as putea depune dosarul de pensionaee" Deschis de Danciu Tănase la data: 07/22/2021 5:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când as putea depune dosarul de pensionaee
Scris de: Danciu Tănase la data: 07/22/2021 5:26pm
Gen:M
Data nasterii:22 iunie 1962
Stagiul de cotizare:35 de ani și 5 luni
Alte date: vechime în grupa A II a 17 ani și 2 luni și Stagiul militar 1 an și 7 luni
Intrebare:Cu mult respect vă rog să mă îndrumați când as putea depune dosarul de Pensionare având în vedere faptul că la aceasta dată am împlinit 59 de ani și o lună și am o vechime totală în muncă de 35 de ani și 5 luni din care 17 ani și 2 luni sunt în grupa a II a de muncă cumulat de la doua societăți în intervalul 28.07.1979÷01.11.1991 și 01.09.1997).
Și am și unele nelămuriri deși am cartea de munca încheiată cu acești 17ani și 2 luni trecuți cu grupa a II a, prima societate precizează în adeverința pe care mi-a eliberat-o că nu mai are arhiva cu state de plata pentru 10 luni (perioada 01.01.1991 pana la 01.11.1991) și nu știu dacă imi afectează vechimea totala,.. se tine cont ca am lucrat și aceste luni conform cărții de muncă sau cum ma afectează precizarea din adeverință? Și cealaltă nelămurire este pentru o alta perioada din vechimea fără grupa, efectuata la o alta firma unde în cartea de munca este notat : "în perioadele 1.12.2007-01.01.2008 și 01.07.2010-01.09.2010 firma nu face dovada executării contractului individual de muncă (lipsa state de plată). La aceasta firma lucrez și în prezent și încă nu am adeverință de venituri. Sunt considerate oare lucrate și aceste luni asa cum s-a întâmplat sau le voi pierde din vechime? .
Vă mulțumesc pentru bunăvoință și ajutorul acordat.
Aștept cu mare interes răspunsul dumneavoastră.
Vă doresc sănătate multă, putere de munca și numai bine.
Re: Când as putea depune dosarul de pensionaee
Scris de: la pensie la data: 07/23/2021 3:24am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 iunie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca nu este afectat de lipsa statelor de plata. Acesta trebuie sa fie dovedit prin inscrisul din carnetul de munca sau/si prin adeverinta in care sa fie pecizat clar intervalul lucrat in grupa de munca si celelalte precizari mentionate in modelul indicat in anexa 14 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.
Precizarea din adeverinta ca lipsesc statele de plata o perioada de 10 luni inainte de aprilie 2001 afecteaza numai o eventuala recalculare a pensiilor prevazuta a se face prin inlocuirea actualei legi a pensiilor 263/2001 prin o noua lege a pensiilor. Aceasta noua lege a pensiilor modifica modul de calcul al punctajului pensiei prin introducerea in calcul a salariilor brute in perioada inainte de aprilie 2001. Insa aceasta lipsa nu afecteaza grav recalcularea pensiei daca in acea perioada nu ati avut diferente mari intre salariul brut si cel tarifar.
Pentru stagiul de 17 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pe perioada stagiului militar si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 17 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare, cu 5 ani si 8 luni si pensiomarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta 59 ani si 4 luni adica in data de 22 octombrie 2021,
Asemanator cu stagiul de cotizare lucrat in in conditii normale nu este afectat de faptul ca in perioada aprilie 2001 - decembrie 2010 lipsesc statele de plata deoarece sumele pentru care s-a platit CAS de catre angajator au fost trimise la Casa de pensii, lunar, pe cale electronica, prin situatia numita REVISAL. Astfel ca aceste sume le puteti cere de la Casa de pensii nu de la angajator, daca este necesar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1