Subiect "calcul estimativ pensie" Deschis de MEZDREA ROXANA la data: 07/27/2021 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul estimativ pensie
Scris de: MEZDREA ROXANA la data: 07/27/2021 6:06am
Gen:f
Data nasterii:25.04.1964
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:Am introdus veniturile in programul de estimare a pensiei asa cum erau in carnetul de munca apoi cele din adeverinta cu stagiul de cotizare. Varog daca se poate verifica corectitudinea calculului.Va multumesc
Re: calcul estimativ pensie
Scris de: la pensie la data: 07/27/2021 9:04am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si am observat ca ati facut o singura eroare si anume:
Ati introdus, cu mici erori, sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noiembrie 1985 - octombrie 1987 3 %
Intre noiembrie 1987 - martie 1992 6 %
Va mai precizam ca daca cereti pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 7 luni adica in dupa data de 25 noiembrie 2021 aceasta se diminuiaza, iar diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
In cazul in care cereti pensie anticipata partiala in data de 25 noiembrie 2021 si atunci aveti o vechime de 39 ani diminuarea este de 15 %, pe care trebuie sa o aplicati dv pensiei iesite din calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1