Subiect "Continuarea activitatii dupa varsta de pensionare" Deschis de Maria Stanciu la data: 07/28/2021 10:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Continuarea activitatii dupa varsta de pensionare
Scris de: Maria Stanciu la data: 07/28/2021 10:14am
Gen:F
Data nasterii:1.10.1961
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: buna ziua Va rog mult sa ma ajutati cu o clarificare pentru o persoana gen F ''daca optez pentru a continua activitatea peste varsta limita de pensionare trebuie sa stau pana la 65 de ani sau pot sa continuu doar un an'' va multumesc
Re: Continuarea activitatii dupa varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/28/2021 11:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Optiunea de a continua activitatea dupa varsta standard de pensionare este prevazuta in codul muncii, adica in legislatia muncii nu in legislatia pensiilor.
Actuala legislatie a pensiilor nu prevede restrictii in accesa dreptul la pensie in cazul cand se opteaza pentru continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare si nu credem ca va fi stabilita o astfel de prevedere.
Exista o prevedere care incurajaza continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare prin majorarea punctului de pensie dupa varsta standard de pensionare daca se continua activitatea fara sa se ceara pensie. Insa aceasta majorare este mica si se discuta sa fie crescuta. Dar repetam nimeni nu poate conditiona dreptul la pensie dupa varsta standard de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1