Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de COCAN EMILIA la data: 07/29/2021 2:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: COCAN EMILIA la data: 07/29/2021 2:34am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:39 ANI SI 7 LUNI
Alte date:
Intrebare:Pot sa depun dosarul de pensie in noiembrie 2021 si sa iau pensie numai din anul 2022?
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 07/29/2021 4:11am
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, deci puteti depune dosarul pentru pensie anticipata partiala in anul 2021 si daca puteti continua activittea dupa depunerea dosarului nu depuneti dovada incetarii activitatii nici dupa primirea deciziei si pensia se considera suspendata pana cand incetati activitatea in anul 2022 si depuneti la Casa de pensii dovada incetarii activitatii.
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: RADU MARIA la data: 07/29/2021 7:29am
Gen:f
Data nasterii:28.11.1962
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni
Alte date:trei ani si trei luni grupa II munca cu 100% Data angajare 19.10.1981.
Intrebare:
Buna ziua ,
As dori sa stiu daca se poate cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare ?

La rectificarea bugetara prevazuta pt luna august 2021 se poate modifica indicele de corectie de 1,41 ?
Multumesc anticipat,
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 07/29/2021 10:29am
Pentru Radu Maria
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca, in data de 28 martie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni, adica in data de 28 martie 2024,
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca lucrati in continuare 1 an si 5 luni si realizati un stagiu de cotizare de 40 ani si 11 luni aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Indicele de corectie nu se modifica prin rectificare bugetara. Deci raspunsul este nu va fi modificat indicele de corectie prin rectificarea bugetara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1