Subiect "revizuire" Deschis de Elena la data: 09/14/2021 4:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
revizuire
Scris de: Elena la data: 09/14/2021 4:45am
Gen:f
Data nasterii:29.08.1962
Stagiul de cotizare:38a 9l 22z
Alte date: gr a2a = 3a 4l 28z
Intrebare: Sunt pensionata anticipat partial incepand cu 2.10.2020 urmand a trece la pensie normala in Noiembrie 2023.
In anul 2021 am actionat in judecata unitatea angajatoare pt perioada de grupa de munca (a2a) obtinand Hotarare Judecatoreasca favorabila, respectiv gr. a2a 90% pentru perioada martie 1989 - martie 2021, deci 10a 9l pentru care beneficiez de 30 luni la stagiul de cotizare (total 41a 3l) si reducerea cu 3 ani si 4 luni (58a 11l = ulie 2021).
Ce trebuie sa fac pentru a beneficia de aceste luni la stagiul de cotizare pt trecerea la PENSIA PT LIMITA DE VARSTA (58 ani si 11 luni)?
Cu stima
Re: revizuire
Scris de: GicaH la data: 09/15/2021 1:54am
Elena :
Gen:f
Data nasterii:29.08.1962
Stagiul de cotizare:38a 9l 22z
Alte date: gr a2a = 3a 4l 28z
Intrebare: Sunt pensionata anticipat partial incepand cu 2.10.2020 urmand a trece la pensie normala in Noiembrie 2023.
In anul 2021 am actionat in judecata unitatea angajatoare pt perioada de grupa de munca (a2a) obtinand Hotarare Judecatoreasca favorabila, respectiv gr. a2a 90% pentru perioada martie 1989 - martie 2021, deci 10a 9l pentru care beneficiez de 30 luni la stagiul de cotizare (total 41a 3l) si reducerea cu 3 ani si 4 luni (58a 11l = ulie 2021).
Ce trebuie sa fac pentru a beneficia de aceste luni la stagiul de cotizare pt trecerea la PENSIA PT LIMITA DE VARSTA (58 ani si 11 luni)?
Cu stima


Facet cerere scrisa la CJP la care anexat adeverințele în original și hotărârea judecătorească în copie.
Înainte de a depune adeverintele faceți copii pe care le păstrați.
Re: revizuire
Scris de: la pensie la data: 09/15/2021 3:25am
Raspunsul domnului Gica este corect cu observatiile :
- Dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in data 29 noiembrie 2024.
- Hotararea judecatoreasca pentru conditiile de munca trebuie depusa la Casa de pensii in original si copie urmand ca apoi sa recuperati originalul.
Re: revizuire
Scris de: GicaH la data: 09/15/2021 9:31am
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect cu observatiile :
- Dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in data 29 noiembrie 2024.
- Hotararea judecatoreasca pentru conditiile de munca trebuie depusa la Casa de pensii in original si copie urmand ca apoi sa recuperati originalul.


Am scris ca hotărârea judecătorească sa o depună în copie deoarece CJP a primit deja un original ca parte pârâta în proces, iar adeverintele sa le depună în original la care sa facă copii înainte de a le depune.
Re: revizuire
Scris de: GicaH la data: 09/15/2021 9:33am
GicaH :
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect cu observatiile :
- Dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in data 29 noiembrie 2024.
- Hotararea judecatoreasca pentru conditiile de munca trebuie depusa la Casa de pensii in original si copie urmand ca apoi sa recuperati originalul.


Am scris ca hotărârea judecătorească sa o depună în copie deoarece CJP a primit deja un original ca parte pârâta în proces, iar adeverintele sa le depună în original la care sa facă copii înainte de a le depune.


Scuze, am observat ulterior ca v-ați judecat, de fapt, cu unitatea angajatoare..... Atunci trebuie sa depuneti originalul hotărârii judecătorești....
Re: revizuire
Scris de: RADU MARIA la data: 09/20/2021 3:34am
Gen:F
Data nasterii: 28.11.1962
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni
Alte date: Grupa II munca cu 100% 3 ani si 3 luni,data angajare 19.10.1981
Intrebare:
Am depus Dosarul pentru pensie anticipata cu penalizare si am primit Decizia de pensie. Decizia a fost emisa cu data de 26.08.2021 si primita in data de 31.08.2021 data stampilei de pe plic . Intrebarea mea este in cat timp pot depune Cerere de refuz a deciziei de pensie, in 30 de zile de la emiterii Deciziei sau in 30 zile de la data primirii plicului care are stampila cu data de 30.08.2021.
In urma verificarii situatiei de calcul am observat ca nu mi-a fost valorificat un spor de conditii deosebite,acordat conform HCM 914/1967, modificat prin art 68(1)din L 12/1971, L57/1974, L14/1991, L49/1992, L130/1996, care apare in Adeverinta depusa si o suma cu salar compensator pentru care apare in Cartea de munca temeiul legal. Am depus o Cerere de revizuire a calcului pensiei si am cerut valorificarea sporului. Suma pentru salariul compensator am observat-o mai tarziu. Cererea a fost depusa cu data de 2.09.2021 si nu am primit inca raspuns si nu cred ca va sosi pana expirarea termenului de refuz a Deciziei de pensie.
Ce trebuie sa fac in acest caz pentru a fii revizuita valoarea pensiei prin valorificate acestor sume? Sa refuz Decizia de pensie?
Daca nu refuz Decizia de pensie se mai recalculeaza pensia prin valorificarea acestor sume ? Cam multe intrebari la care nu am raspuns de aceea apelez la dumneavoastra !
Multumesc anticipat.
Re: revizuire
Scris de: la pensie la data: 09/20/2021 8:20am
Pentru doamna Radu.
Consideram ca neluarea in calcul a sporului si a salariului compensatoriu nu sunt motive de anulare a deciziei de pensie anticipata partiala ci pentru aceasta trebuie sa cereti luarea lor in calcul, daca acestea au fost acordate legal si pentru ele s-a platit contributie.
Datele dv sunt neclare :
1 Ati dat doua date privind stampila de pe plicul de instiintare a deciziei de pensionare. Puteti cere anularea deciziei de pensionare in termen de 30 zile dela data primirii deciziei de pensionare (mentionata pe plic).
2 Pentru luarea in calcul a sporului mentionat si a salariului compensatoriu se face cerere daca acestea au fost acordate conform prevederilor legale. Daca acestea au fost acordate dupa 01 aprilie 2001 verificati daca pentru acestea a fost platita contributie de asigurari sociale (CAS).
3 Nu ati precizat data depunerii dosarului si nici a incetarii activitatii. Daca ati incetat activitatea dupa data depunerii dosarului si salariul compensator a fost intregistrat in o luna ulterioara celei in care ati depus dosarul de pensie anticipata partiala acesta se ia in calcul numai la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1