Subiect "Pensie partial anticipata" Deschis de Nistor Tiberiu la data: 09/23/2021 8:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie partial anticipata
Scris de: Nistor Tiberiu la data: 09/23/2021 8:47am
Gen:
Data nasterii:26.08.1961
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date: din care 5 ani si 11 luni grupa I
Intrebare: Daca anulez in termen de 30 zile decizia de pensionare pentru pensie partial anticipata si apoi completez dosarul cu o adeverinta pe care o am momentan de doua luni la grupa I, dar este complectata gresit ( nu a fost luata in calcul), si solicit recalcularea pensiei anticipate, se va tine cont de reducere suplimentara de 6 luni, intrucat depasesc 6 ani la grupa I si un procent mai mic de penalizare?
Re: Pensie partial anticipata
Scris de: Aurel la data: 09/23/2021 12:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dacă solicitati anularea deciziei de pensionare înseamnă ca nu v-ati deschis dreptul la pensie, la introducerea din nou a dosarului se reia tot procesul de evaluare de la zero.
Re: Pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/23/2021 1:48pm
Raspunsul domnului Aurel este corect.Daca aveti decizie de pensionare cu pensie anticipata partiala si cereti anularea ei in termenul legal, la depunerea din nou a dosarului de pensie acesta va fi tratat ca un dosar nou depus.
Re: Pensie partial anticipata
Scris de: IANCU la data: 09/28/2021 5:18am
Gen:
Data nasterii:21-08-1967
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/28/2021 8:46am
Pentru d-l/d-na Iancu
Datele prezentate de dv sunt incomplete. Nu ati precizat nici genul si nici intrebarea . In acest caz va vom prezenta drepturile la pensie in ambele cazuri feminin si masculin.
In cazul feminin :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 august 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 21 august 2025. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani, la data depunerii dosarului.
In cazul masculin :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 21 august 2027. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani, la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1